Jeep bugünlerin en şanslı markalarından. Zira yerden yüksek ne varsa otomobil tüketicilerinin gözdesi konumunda ve Jeep de yerden yüksek araç üretme uzmanı. Ne yazık ki bu potansiyelini tam olarak gösterdiğini söylemek zor. Çatı firma olan FCA’in yenilikler konusunda biraz tutuk olması ve pazarın rekabetçiliğinin kırıcılığı, Jeep markasının sıradan crossover/SUV ürünlerinden daha fazla arazici olma zorunluluğu gibi sorunlar ön planda. Buna bir de ülkemiz şartlarında yerel kimi sorunlar eklenince durum daha ilginç hale geliyor. Yine de, eğer uygun ürün olursa Jeep’in ne  kadar yüksek başarı şansı olduğu ortada; Renegade premium algısına ve fiyatına rağmen sınıfının zirvesine oynamaktan çekinmiyor. Compass bugüne kadar bu başarı şansından faydalanamıyordu. Meksika’da üretildiği için fazladan gümrük vergisine tabi olması zaten fiyatını yükseltirken, bu tür bir araçta olmazsa olmaz otomatik şanzımanın da sadece güçlü motor ve 4 tekerlekten çekiş ikilisiyle sunulması da bir diğer şanssızlığıydı. Şimdi bunların her ikisi de değişiyor.

Avrupa’da satılacak Jeep Compasslar artık Meksika yerine İtalya’da, kardeşi Renegade ve onun kuzeni Fiat 500X’le aynı tesiste üretiliyor. Bu sayede Gümrük Birliği içine giren üretim, bizim açımızdan maliyet düşüşü getirecek. Dahası, Avrupa üretimleri için artık daha farklı direksiyon yazılımı ve süspansiyon ayarı kullanılacak.

Bunun dışında Compass’ın motor yelpazesine önemli yenilikler de geldi: 1,4 litrelik eski benzinli motor 1,3 litrelik 4 silindirli bir motorla değiştiriliyor. 130 ve 150 HP güç üreten iki versiyona sahip olan motor hafif üretim teknolojisine sahip. Motorun iki güç versiyonu da 270 Nm tork üretirken, sadece güçlü versiyon çift kavramalı (kuru kavrama) otomatik şanzımanla birlikte sunulacak. Şanzıman sürücü ayağını azdan çektiğinde aracın ataletini korumak adına motorla tekerleklerin bağlantısını kesebiliyor.

Yeni benzinli motor sadece önden çekişle geliyor. Şimdiye kadar nispeten daha küçük modellerle kullanılan 1,3 litrelik benzinli motorun turbo gibi kimi içerikleri Compass için elden geçirilmiş ve bu sayede alt devirlerdeki motor tepkisi hızlandırılmış. Motorla ilgili son veri, 1,3 litre olarak açıklansa da aslında hacmi 1332 cc, yani MTV avantajına sahip değil.

Bu motorun yanında 1,6 litrelik dizel motor da Compass ürün gamında yer almaya devam ediyor ama sadece manuel şanzımanla üretiliyor. Jeep’in elektriklenme atağı olan 4xe versiyonları, yine İtalya’da üretilerek yılın sonlarına doğru piyasaya sunulacak. 190 ve 240 HP sistem gücüne sahip prizden de şarj edilebilen bu hibritler de 1,3 litrelik benzinli motoru kullanıyor.

yeni jeep compass 1.3 yeni jeep compass 1.3 yeni jeep compass 1.3 yeni jeep compass 1.3 yeni jeep compass 1.3