Önümüzdeki yıl VW içi büyük öneme sahip. Öncelikle emisyon skandalından ne kadar yara alacağı ortaya çıkacak ve bu yaranın nasıl sarılacağı üzerine düşünülmeye başlanacak. Bu sırada hangi projelerin devam edip etmeyeceğini de görmüş olacağız. Golf ve türevlerinin modernizasyonu ikinci plana bırakılacak bir proje değil, bu nedenle de VW varolduğu sürece tam gaz devam edecek. Daha önce 2017’de tanıtılacak yeni Golf’ün detaylarını bu haberimizde işlemiştik. Şimdi de sıra kaputu altına bakmakta.

VW uzun süredir aynı motor ailesini kullanıyor. Motorlar için ciddi yenilemeler geldi ve çağa uyumlu kalabildiler ama yine de çok sevdiğimiz 1.4 TSI’ın ömrünün sonuna geliyoruz. Onun yeriniyse 1.5 TSI alacak. Hacimdeki küçük artış aslında çok daha önemli teknik değişikliklerin habercisi.

Yeni motor EA211 evo  koduyla anılacak ve tıpkı 1,4 litrelik selefi gibi iki güç versiyonuna sahip olacak. Baz versiyon 130 HP güç üretirken güçlü versiyon 150 HP güç üretecek. Anlayacağınız güç üretimleri bildiğimizden farklı değil. Farklı olansa teknoloji. Öncelikle yeni motor Otto çevrimi yerine Miller çevrimini kullanacak. Bu çevrimin detaylarını anlamak ve anlatmak mühendislik tecrübesi istiyor ama temel olarak emme supaplarının daha uzun süre açık kalmasıyla elde edilen ısı verimliliğiyle avantaj elde edilmesini sağlıyor diyebiliriz. Motorun 12,5:1’lik yüksek sıkıştırma oranı kullanacak olması bir diğer önemli yenilik. Fakat günlük kullanımda en fazla etki edecek teknoloji şüphesiz değişken geometrili turbo besleme. Bu tür turbolar dizel motorlarda yaygın olarak kullanılıyor ama egzoz gazlarının çok daha sıcak olduğu benzinli motorlara uygulamalar Porsche’nin 911 Turbo ve eni 718’de kullandığı benzinli motorlarla sınırlı. anlayacağınız VW’nin yeni TSI’ı benzinli motorda değişken geometrili turbo kullanan ilk yüksek hacimli üretim olacak.

Motor içindeki sürtünmenin azıltılması, tamamen adaptif çalışan yağ pompası ve özel iç kaplamalar motorun diğer yeni teknolojileri. Bu teknolojilerin bize kazandıracakları ise performans ve tasarruf. 130 HP güç üreten motorun 200 Nm tork üretmesi bekleniyor. Asıl ilginç olansa maksimum torkuna sadece 1300 d/d’da ulaşabilecek olması. Bunun anlamı rolanti devrinin hemen üzerinde bolca tork kullanabileceğiz ve özellikle şehir kullanımında bu bize tüketim ve akıcılık avantajı olarak geri dönecek. Henüz testleri tamamlanmamış ama VW’nin beklentisi yakıt tüketimini eşlenik 1.4 TSI’a göre 100 km’de 1 litre kadar daha düşük olması bekleniyor.

Yeni motorun 2017’de üretime dahil edilmesi bekleniyor.