Diğerleri 7. yılda tarihin sayfalarına gömülebilir ama bu bir İtalyan için böyle olmak zorunda değildir. Çünkü İtalyansanız bu tür yükümlülükler sizi bağlamaz. Örneğin Maserati. Logosunda Poseidon mızrağı kullanan marka, sportif modeli GranTurismo’yu 10 yıldır üretiyor ve önümüzdeki yıl için makyajlamaya karar verdi. Hadi yeni yok en azından makyajla biraz tazeleme bekleyenler için kötü haber, değişiklikler çok sınırlı. Bu 10 yılda üretilen toplam 37 bin GT’nin sahiplerinin içini rahatlatacak bir haber. Bebeğiniz hala yeni gibi.

Peki  makyajla birlikte neler değişti? Bültenden değiştirmeden aktarmaya çalışırsak; burun tasarımında yeni ızgara kullanılmış ki “köpek balığı burnu” gibi görünen yeni tasarımla rüzgar direnci 0,33 cW’den 0,32 cW’ye düşmüş. Bu da GT’nin en önemli teknik iyileştirmesi olarak kayıtlara geçiyor. Bunun dışında artık 8,4 inçlik büyük bir dokunmatik ekran üzerinden akıllı telefonlar için arayüzler kullanılabiliyor ve orta konsol da değişikliklere ev sahipliği yapıyor.

Makyajın en ilginç özelliği 10 yıl önce bile pek göz kamaştırıcı olmayan atmosferik motora dokunulmamış olması. Ferrari tarafından üretilen 4,7 litrelik V8, 460 HP güç ve 520 Nm tork üretiyor. ZF markalı 6 vitesli otomatik şanzımana sahip otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlayıp 299 km/s son hıza ulaşabiliyor. Bu değerlerden son hız dışındakiler, günümüzde giriş seviyesi sportiflikte aile otomobilleri (örnek: Mercedes-AMG c43) tarafından da karşılanıyor. Ama onların hiçbiri Maserati GT kadar umarsızca İtalyan değil.