BMW’nin küçük hacimli dizel motorunu gözlerden uzak tutmaya çalışıyor gibi bir hali var. Aslında bu motor, BMW’nin son dönemde geliştirdiği ve bir çok ortak parça kullanan motor ailesini bir üyesi. 3 silindirli ve 1,5 litre hacimli, yani her bir silindiri neredeyse 500 cc hacme sahip. 116 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor ve pek çok farklı modelin kaputu altında kendine yer buluyor. Bu motorun en çok yakışacağı modellerden biri olan X1 ve aslında ilk günden bu yana da bu motora sahip. Ne yazık ki otomatik şanzıman eksikliğinde bu motorun adını pek duyamıyorduk.

Şimdiyse durum değişti. 7 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sayesinde artık etrafınızda çok daha fazla X1 görmeye başlayacaksınız. Bu yeni şanzıman, BMW’nin hem Mini hem de önden çekişli BMW modellerinde kullanmak için geliştirdiği bir emisyon düşürücü çözüm. Zira bundan önceki tork konvertörlü şanzıman güvenilir olsa da güç aktarımı konusunda bir çift kavramalının direktliğine sahip de değildi.

Yeni şanzıman, kısa süre içinde 2 Serisi Active ve Grand Tourer modelleriyle makyajlı Mini HB modellerinde de kullanılmaya başlanacak. Hatta Mini Countryman de makyaj beklenmeden aynı motor/şanzıman ikilisine sahip olacak. Dahası bu ikilinin arkadan çekişli BMW modelleriyle kullanılması da sürpriz olmayacaktır. Yani dizel severler için bol BMW’li günler yaklaşıyor.

Peki bu çok ilgi çekecek ikilinin X1 ürün gamındaki fiyatlandırması nasıl? Bu yazının yazıldığı an itibariyle X1 sDrive 16d 224 bin TL’den başlayan fiyatlara sahipti. Bu değer, kompakt crossover sınıfındaki diğer rakiplerin en üst donanım seviyesine sahip versiyonlarıyla benzer. Yani BMW logosu eskiden olduğu gibi bugün de bir hayli fiyat yüküyle birlikte geliyor. Liste fiyatı seviyesini M Sport donanım seviyesiyle 257 bin TL seviyesine kadar çıkartmak mümkün. Ve pek tabii ki bir kaç isteğe bağlı donanım ya da kişiselleştirmeyle çok daha abartılı fiyat seviyelerine ulaşmak da mümkün.

BMW X1 dizel/otomatik fiyat listesi için tıklayın.

yeni kasa bmw x1 2016 yeni kasa bmw x1 2016 yeni kasa bmw x1 2016 yeni kasa bmw x1 2016 yeni kasa bmw x1 2016 yeni kasa bmw x1 2016