Jeep, doğal olarak önceliğini güçlü olduğu pazarlara veriyor. Bu nedenle de modellerini önce Amerika pazarları için hazırladığı versiyonlarla tanıtıyor. Compass’ın yeni nesli için de aynısı oldu. Böyle bir durumda en önemli farkı motorlar oluşturuyor. Takdir edersiniz ki 2,4 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motora sahip bir SUV Avrupa’da çok saygı görmez. Hele ülkemizde dizel motorlu BMX X3’le aynı fiyata satılırken hayatı çok daha zor hale gelir. Neyse ki Jeep, FCA bünyesinde yer alarak bizim sevdiğimiz motorlarla süslü bir açık büfeden besleniyor. Bu sayede Compass da tam olarak bizim damak tadımıza uygun olacak.

Öncelikle Compass’tan biraz bahsedelim. Compass’ın boyu 4,39 metre ve aks mesafesi 2,64 metre. Bu ebatlar Nissan Qashqai’dan başlayıp Peugeot 3008 ve VW Tiguan’a uzanan bir rakipler listesi oluşturuyor. Aracın iç mekanında son dönem Jeep modası aynen uygulanmış. Donanıma göre 5,0 inç, 7,0 inç ya da 8,4 inçlik ekranlar orta konsolu süslüyor. Fotoğraflar kalite algısının yüksek olduğunu gösteriyor ama bunu değerlendirmek için gerçek hayat deneyimine ihtiyaç var. Compass’ın bagaj hacmi lastik tamir kitiyle 438 litre. Acil durum lastiği tercih edilirse bu alan 388 litreye gerilerken gerçek yedek lastikle 368 litreye geriliyor ki bu değerlerin tamamı sınıf ortalamasının alt sınırında.

yeni jeep compass ne zaman

Compass’ın güç üniteleri küçük kardeşi Renegade’le birebir aynı olacak şekilde seçilmiş. Başlangıç seviyesini turbo beslemeli 1,4 litrelik benzinli motor oluşturuyor. Bu motorun 140 HP güç ve 230 Nm tork üreten versiyonu sadece önden çekiş ve manuel şanzımanla satılacak. Aynı motorun 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten versiyonuysa 4 tekerlekten çekiş ve 9 vitesli otomatik şanzımanla satılacak. Dizel cephesinde 1,6 litrelik Multijet II, 120 HP güç ve 320 NM tork üreten versiyonuyla Compass’a güç verecek. Bu motor da sadece manuel şanzımanla satılacak. Renegade’de aynı motoru çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satın almak da olası ama Compass ağır bir araç. Bu motorla boş ağırlığı bile 1,5 tonun üzerinde. Hal böyleyken otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ihtimalinin masaya gelmesi bile sürpriz olur. Bu motorlar dışında Compass’ın 2,0 litrelik dizel motor seçenekleri de var ve bunlar arasında Trailhawk versiyonu gerçek arazi donanımına en yakın donanım kalemlerine sahip olmasıyla Jeep efsanesini taşıma görevine sahip olacak.

Yeni nesil Compass bu yılın Ekim ayında piyasaya sunulacak. Fiyat seviyesinin Renegade’den yüzde 15 civarında daha yüksek olması bizi şaşırtmaz. Bu da benzinli motor ve manuel şanzımanla 130 bin TL civarından başlayan fiyatlar anlamına geliyor ama bunun sadece bir varsayım olduğunu ve yazının yazıldığı anda geçerli olduğunu atlamamak gerekli.