Range Rover Evoque, Range Rover markasının prestijini arayanlar için giriş kapısı konumunda. Üstelik o öyle diğer giriş kapıları gibi idareten bir Range Rover değil. Tam tersine farklı ve prestijli olmak için bir çok özelliğe sahip. Bu özelliklere en son eklenen 2,0 litrelik bir dizel motor oldu. Peki hayalinizdeki Range Rover anahtarına sahip olmanın en mantıklı yolu Evoque satın almak mı?

range rover evoque dizel

1- Nedir?

Range Rover’ın giriş seviyesi modeli. 3 kapılı ve hatta üstü açık bir versiyonu bile var ama bizim konuğumuz olması gerektiği gibi 5 kapıya sahip versiyon. Tarzı ilk günden bu yana özgündü ama Discovery Sport’un gelişiyle benzersizliği elden gitti. 4,37 metrelik uzunluğu ve 2,66 metrelik aks mesafesi kompakt sınıf hatchbacklerle benzer. Zaten altyapısı da Focus’ta kullanılan altyapının bir hayli elden geçirilmiş bir versiyonu.

range rover evoque dizel

2- İç mekanı nasıl?

Evoque’un en önemli iddiası muhteşem bir aile otomobili olmak değil. Bunun yerine lüks bir imaj objesi olmak onun için yeterli. Fakat yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim Evoque’un sunduğu alanlar gayet yeterli. Arka kısım dar cam alanları nedeniyle yeterice ferah hissettirmiyor ama rakamsal bir eksiği yok. 550 litrelik bagaj hacmi için de yetersiz diyeni muhtemelen döverler. Malzeme kalitesi yönünden de benzer bir başarı söz konusu. Asıl Range Rover olan büyük büyük ağabeyinin (Sport değil en büyüğü) havasının yanından bile geçemiyor ama onun yarısından daha düşük olan fiyatı dikkate alınınca bu çok normal. Makyajla birlikte iç mekandaki ekranların kalitesi arttırılmış ve malzemeler de boyutsal olarak rekabet içinde olduğu modellerden çok daha kaliteli hissettiriyor.

range rover evoque dizel range rover evoque dizel

3- Sürüşü nasıl?

Jaguar-Land Rover tarafından geliştirilen bu yeni motoru daha önce Jaguar XE’de de kullandık ve açıkçası tam olarak fanatiği değiliz. Ingenium ailesine mevcut motor biraz kaba çalışma karakteri ve gürültüsüyle modern zamanlara pek uymuyor. Fakat gelin görün ki Evoque bu motorla gayet mutlu. Öncelikle bir sportiflik arayışı olmadığı için motorun sesi çok daha iyi filtrelenmiş. Bunun dışında 9 vitesli otomatik şanzımanın motorla uyumu 8 vitesli şanzımandan çok daha iyi. Motorun iki versiyonu bulunuyor; 150 HP güç ve 380 Nm tork ya da 180 HP güç ve 430 Nm üreten versiyonlar arasından seçim yapmanız mümkün. İkisi de gücünü 4 tekerleğe 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor ve iki güç seçeneği arasında gözardı edilebilecek performans farkına rağmen 15 bin TL gibi bir dikkate değer fiyat farkı var. Bunun dışında Evoque’un sürüş tarzı ürün gamı içinde sıratacak kadar agresif. Sert ayarlı süspansiyon sistemi darbeleri emmek yerine çoğunlukla filtreliyor, direksiyon sistemi de komut bekleyen bir av köpeği misali dikkat kesilmiş durumda. Tam tersi bir seçim Range Rover markasına daha çok yakışabilirdi ama Evoque’un farklılığının kaynağında da bu aşırı motive olmuş sürüşü yatıyor.

4- Komşu faktörü

Kapının önüne bir Range Rover çektiyseniz komşularınızı tabii ki çatlatacaksınız. Ne yazık ki fiyatı 300 bin TL’nin biraz altından başlıyor, yani muhtemelen gücünüz Evoque almaya yetiyorsa komşularınızın garajı da bir hayli güçlü olacaktır. Bu nedenle Evoquelar’ın çoğu evin ikinci otomobili konumunda kalıyor.

Land Rover Evoque fiyat listesi için tıklayın.

5- Sonuç

Evoque her şeyi doğru yapan ve amacına ulaşabilen bir araç. Dizel motoru başarılı, sürüşü güvenli ve keyifli ve tarzı da beklentileri karşılıyor. Ne yazık ki çok daha uygun fiyata bunların hepsini ve fazlasını yapabilen rakipleri var fakat ne mutlu ki onların hiçbiri Range Rover markası taşımıyor. Bu noktada Land Rover Discovery Sport daha uygun fiyata daha fazlasını sunabildiği için en ciddi rakip konumunda.

range rover evoque dizel range rover evoque dizel range rover evoque dizel range rover evoque dizel range rover evoque dizel range rover evoque dizel