VW üretim açısından çok güzel günler geçiriyor. Model yelpazesi birbirinden başarılı otomobillerle dolu ve herbiri kendi sınıfında en çok arzulananlar listesine girerek VW markasını yukarı taşıyor. Tabii bu durumun istisnaları da var: Örneğin CC. Hayatına Passat CC olarak başlayan ve makyaj sonrasında birey haline gelen CC, aslında Passat’ın daha alçak tavanlı bir versiyonundan başkası değildi. Halkın Mercedes CLS’si markanın en yavaş satılan modellerinden biriydi ve hatta üretimi de halefi gelmeden sonlandırıldı. VW yeni modelinin konumlandırmasının Passat’tan tamamen farklı olmasını istiyor bu nedenle de işe isim değişikliğiyle başlamış. O zaman CC öldü, yaşasın Arteon.

Arteon ile ilgili detaylara geçmeden önce en yeni haberi verelim. Ayrıntılarını aşağıdaki linke tıklayarak görebileceğiniz üzere Arteon fiyatları açıklandı. Şimdilik küçük hacimli benzinli motor listede yok ve bu nedenle de Arteon’un fiyat seviyesi bir hayli yüksek. 2,0 litrelik  dizel motorun 150 HP güç üreten versiyonu giriş seviyesini oluşturuyor. Fakat sadece yüzde 11 civarı ek bir ödemeyle aynı motorun 240 HP güç üreten versiyonuna ve 4 tekerlekten çekişe sahip olmak dururken baz Arteon satın almak istemeyebilirsiniz. Tabii bu noktada yüzde 11’luk ek ödemenin 30 bin TL’den fazla tuttuğunu atlamamak gerekli.

Elegance ve R-Line olmak üzere iki donanım seçeneğine sahip otomobilin giriş seviyesi bile zengin. Baz motorla alınabilen tek donanım seviyesi olan Elegance’da dijital gösterge tablosu, LED farlar, 8 inçlik multimedya ekranı ve 19 inçlik jantlar standart olarak yer alıyor. R-Line ise bir kaç ek estetik dokunuşa sahip ama fiyatı Elegance ile aynı.

VW Arteon fiyat listesi için tıklayın.

2017 vw cc arteon

Arteon’da tasarımcılar tarz olarak Passat’tan tamamen farklı bir noktaya ulaşmaya uğraşmış, hatta bu konuda biraz fazla isteklilermiş. Bunun etkileri abartılı burun tasarımında ve ilginç oranlarda izlenebiliyor. Arteon oldukça iri bir araç. Boyu 4,87 metre ve aks mesafesi de 2,84 metre. Passat’ın boyu 4,76 metreyken aks mesafesi de 2,79 metre. Yani yeni nesil CC, Passat’tan çok daha büyük bir otomobil ve Passat’la Phaeton arasındaki boşluğu dolduracak. Bunun kaynağıysa tabii ki değişkenliğiyle ünlü MQB altyapı.

2017 vw cc arteon

İç mekanın büyük oranda Passat’tan alınması şaşırtıcı değil. Muhtemelen kullanılan malzemelerle yaratılacak fark bu konuda açık bırakmayacak denli iyi bir sonuç yaratacaktır. Devasa aks mesafesinden yola çıkarak arka koltuklarda bolca alan sunulacağı ön görülebilir ama bu alanın kullanışlılığının ne kadar iyi olacağını söylemek zor. Sonuçta alçak tavan çizgisi nedeniyle risk söz konusu ama güncel nesilden daha kötü bir alan sunumu beklemek yersiz. Eğer çok ilgileniyorsanız bagaj hacmi 563 litre olarak açıklanıyor.

Arteon’un motor yelpazesi Passat’tan biraz daha farklı olacak. Bunun anlamını biliyorsunuz; 1,6 litrelik dizel motor en azından ilk etapta Arteon’la sunulmayacak. Onun yerine 1,5 litrelik yeni TSI motor 150 HP güç üreten versiyonu ve 7 vitesli DSG şanzımanıyla sunulacak. Bu motorun alternatifi de 150 HP ve 240 HP güç üreten versiyonlarıyla 2,0 litrelik TDI olacak.

2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon