Önce bir özür: Bu yıl sizleri biraz ihmal ettik. Gereğinden çok daha az haber paylaşmakla kalmadık, özellikle testler ve karşılaştırmalar konusundaysa çok tembeldik. Bunun bizim açımızdan haklı bir sebebi var ama bu tabii ki geçerli bir neden değil. Bunun 2018’de böyle olmaması için çalışacağız ama sizden bir iki ay daha istiyoruz. Tabii bu 2017’nin istatistiklerini çıkarmamak için bahane değil. Rakamlar biraz daha düşük ama kimgecer.com yine de güçlü bir haber kaynağı olarak varolmaya devam ediyor. O zaman önce mutlu bir yıl geçirmeniz dileği ve hemen ardından da en çok okunanlar geliyor…

1- Volvo S90 D5 AWD

Bir modelin bu kadar ilgi görüp satışlara bunu bu kadar yansıtamaması az bulunur. Volvo S90’ın 2017 Kasım itibariyle satış rakamı, en önemli rakiplerinin 10’da 1’i olmasının yanında sitemizdeki sayfa gösteriminin yüzde 1’i kadar. Tabii bunun için çok haklı sebepler var. Birincisi, S90’ın satış fiyatı 400 binTL civarından başlarken aynı modelin haberini kimgecer.com’da okumak tamamen bedava. Bir diğer neden de S90’ın iki rakibinin 1,6 litrelik benzinli motorlarla gelirken onun 2,0 litrelik motorlara mahkum olması. Tabii bu da doğal bir dezavantaj anlamına geliyor.

2- Renault Megane Sedan

Bu tahmin edilen bir sonuç. Ülkemizin en çok satılan modellerinden biri olan Renault Fluence’in yerini alan model, üstelik de beklenen şekilde tekrar Megane ailesine katılmış bir şekilde gelince doğal olarak ilgi odağı oldu. Megane Sedan, iddiasını kanıtlar şekilde büyük satış rakamlarına ulaştı. Kasım ayı itibariyle 33 binin üzerinde Megane Sedan sahiplerine ulaştırılmıştı. Aralık satışlarıyla bu rakamın daha da yükseleceği kesin ama Fiat Egea ile yarışın sonucunda kimin kazanacağı belirsiz.

3- Mercedes X Serisi

Mercedes lüks pikap pazarına girer de bu ilgi çekmez mi? X Serisi daha dedikodusu ilk çıktığı günden bu yana ilgi çekiyor ve herkes yıldızlı pikabın neler sunacağını merakla bekliyor. X Serisi sonuçta piyasaya sunuldu ve en azından fiyatıyla sınıfının liderliğine soyundu. Satış açısından neler başarabileceğiniyse zaman gösterecek. X Serisi 2018 için kullanmak istediğimiz araçlar listemizin üst sıralarında. Temel olarak Nissan Navara’yı baz alsa da Mercedes büyük değişimlerle farklı bir araç ortaya çıkartmış olabilir. Tabii bunu söylemek için X Serisi’nin direksiyonuna geçmeyi beklemek gerekli.

4- BMW 5 Serisi

BMW’nin lüks sedanının yeni neslinin ilgi çekmesi tabii ki normal. Özellikle bin önceki nesilde 1,6 litrelik benzinli motorla gelen popülaritenin bunda etkisi tabii ki büyük. Yeni neslin en önemli farkı, seçkinlik algısı açısından 3 Serisi yerine 7 Serisi’ni kaynak almasıyla gelen algı sıçraması ve tabii ki kullandığı teknolojileri. Örneğin bu teste konuk olan 520d, anahtarıyla kumanda edilerek sürücüsüz bir şekilde park yerine girip çıkabiliyor.

5- VW Golf VII

Golf başarılı bir model. Fakat VW’nin dizel skandalı sonrasında düştüğü garip durum Golf’ün yakın geleceğini etkileyecek boyuta büyüdü. Bu halde de yeni nesli tanıtılması beklenen Golf, 7. neslin makyajla tazelenmesiyle yetinmek zorunda kaldı. Bu makyaj operasyonu tabii olarak büyük beklenti yarattı. Zira makyajlı versiyonun duyurulduğu zaman zarfında Golf ülkemizin en çok satılan kompakt hatchbackiydi. Makyajla birlikte yeni motorlar ya da şanzımanlar gelmedi. Sadece 1,0 litrelik TSI ürün gamına dahil edildi, 1,5 litrelik EvoTSI içinse hala beklemedeyiz. Teknolojik anlamda ufak yenilikler (harekete duyarlı multimedya sistemi gibi) ve yeni bir dokunmatik ekranla iç mekan algısı da farklılaştırıldı.

6- Opel Astra-VW Golf karşılaştırması

Karşılaştırma açısından zayıf bir yılın kazananı kompakt sınıftan çıktı. Bu doğal bir durum çünkü iki model de büyük iddiaya sahip ve bu da doğal olarak kazananın merakla beklendiği bir karşılaştırma oluşturuyor. Sonuçta kazanan Opel Astra oldu ve VW Golf’ün önünde birinciliği aldı. Astra, güçlü dizel motoru, başarılı sürüş özellikleri ve iyi fiyat/donanım oranıyla ipi önde göğüsledi. Şanzımanı biraz daha canlı olsa farkı daha da açabilirdi. Buna karşılık Golf’ün konfor ve sürüş kalitesinde hala güçlü olduğu da karşılaştırmanın sonuçları arasındaydı.

7- Mercedes C200d

1,6 litrelik dizel motor, otomatik şanzıman ve yıldızlı bir sedan. Bu testin çok okunması sürpriz değil, sürpriz testin 2015 yılının Şubat ayında yayımlanmış olması. Mercedes logolu havalı bir sedanı düşük kullanım maliyetleriyle yürütebilmek demek ki herkesin hayaliymiş.

8- Toyota Hilux-VW Amarok karşılaştırması

Lüks pikap pazarında Hilux’un baskın bir liderliği var ama Amarok’un ilgi çektiği de kesin. Japon dayanıklılığına karşın Alman kalitesinin mücadelesi olan bu karşılaştırmanın 2 puanlık farkla Hilux oldu. Fakat Amarok’un elektronik kontrollü 4 tekerlekten çekiş sistemi, 8 vitesli ve çok daha dinamik şanzımanı ve daha konforlu sürüş özellikleri gibi öne çıktığı önemli alanlar da vardı.

9- VW Jetta’nın yeni nesli

Aslında bu haberde Jetta’nın yeni neslinin 2017’de tanıtılacağını duyurmuştuk ama şu ana kadar bu gerçekleşmedi. Yani artık 2018 ortalarını beklemek daha doğru. Şaka bir yana yeni nesil Jetta yılın ilk çeyreğinde Kuzey Amerika’da tanıtılacak. Muhtemelen Avrupa’ya gelişi 2018 sonlarını ve hatta belki de 2019 başlarını bulacaktır.

10- Mercedes Vito-VW Caravelle karşılaştırması

İki minibüsün karşılaştırması bu yıl da popüler konularımızdandı. Bu karşılaştırmanın galibi Mercedes Vito oldu. Hatta bunu yaparken puan farkı da atmayı başardı. Bunda etkili olan Vito’nun sürüş özelliklerinin gösterdiği büyük gelişimin yanında 1,6 litrelik motora sahip baz versiyonun sağladığı kolay ulaşılabilirlik de baş sıralardaydı. Sonuçta Caravelle bu sınıfın en ilgi çekici modellerinden biri olsa da bu sefer Vito’ya boyun eğmek zorunda kaldı.