VW’nin kuruluşu diğer üreticilerinki kadar romantik bir hikayeye sahip değil. Dönemin diktatörünün emriyle bir otomobil, o otomobili üretecek bir şehir ve bir otomobil markası yaratıldı. Ferdinand Porsche tank ihaleleri almanın peşindeydi ve iktidarın otomobil isteğini de yerine getirmemezlik etmedi. Sonrasında bu amaç uğruna geliştirdiği konsepti kendi firmasında da kullandı. Ortaya hangi modelin çıktığını tahmin edebilirsiniz: 356.

356 ve arkasından gelen 911 arkadan motor arkadan itiş prensibinin bu güne kadar gelmesini sağladı. Porsche bunu yapabildi çünkü spor otomobil dünyas safkan sürüş keyfinden başka fazla beklentiye sahip değildi. VW bunu başaramazdı çünkü devir değiştikçe arkada motor, arkadan itiş ve önde küçük bagaj konsepti anlamsızlaşmaya başladı. VW’nin değişmesi gerekiyordu ve değişimin adı Golf olarak belirlendi. Soğuk Alman tasarımı yerine Giorgio Giugiaro tarafından hazırlanan ve tasarımın mihenk taşı pozisyonunun kazanacak lan C sütununa sahip küçük otomobil çıktı. İlk Golf 29 Mart 1974’te piyasaya çıktığında boyu 3,7 metreydi ama iç mekanında 4 yetişkin için yeterli yaşam alanı sunabiliyor, Beetle’a göre inanılmaz bir sürüş güvenliği vaadediyor ve petrol krizlerine gülüp geçecek kadar az yakıt tüketiyordu.

VW Golf

Ana modelini baştan sona değiştiren VW devrimci ruhunu anında kaybetti. Sonrasında Golf evrim seviyesinde yeniliklerle, ana hatlarını hiç değiştirmeden ama güne uyum sağlayarak yenilendi. 2. nesilde büyüdü, 3. nesilde güvenlik anlayışını değiştirdi, 4. nesilde kalite algısını bir üst sınıfa yakışır hale getirdi. 40 yılda yapılan tek hata 5. nesildi. Çok kollu arka aksı sürüş kalitesi açısından Ford Focus’u yakalaması için harcanmış bir serveti gösteriyordu ama kalite algısından motorlarına kadar pek çok yönden büyük eleştiriler aldı. Biz o zamanlar farkında değildik ama aynı anda yüksek üretim maliyeti de VW’nin kasalarını boşaltıyormuş.  Bu nedenle 40 yılda 6 nesil Golf üretilmesine karşın şu anda piyasadaki neslin adı Golf 7. 5. neslin ağır makyajlı haliyse değişen parçaların fazlalığından 6. nesil olarak anıldı. İronik olarak 6 ya da 5,5. nesil Golf pek çoklarınca hala en başarılı Golf nesli olarak tanımlanıyor. 7. nesil ise teknolojisiyle ve konforuyla etkileyici bir otomobil. Golf hiçbir zaman yüksek sürüş keyfi sunan bir model olmadı ama GTI versiyonları da neredeyse her zaman etkileyiciliğini korudu. Fakat GTI konsepti kompakt sporcuların sınırlarına yetmediği için R versiyonları onun üzerinde konumlandırıldı.

VW Golf

Boyu sadece 3,7 metreydi ama ailelerin bile sevgilisi oldu.

 

VW Golf

Boyu selefinden 17 cm uzundu ve ABS ya da 4 tekerlekten çekiş gibi sistemler sunabiliyordu.

VW Golf

Ön havayastıkları ve 6 silindirli motorun kullanıldığı ilk Golf, 3. nesildi.

VW Golf

Malzeme kalitesiyle hala iyi anılan 4. nesil oldukça başarılıydı.

VW Golf

Çok kollu arka aksı vardı ama sürüşü etkileyici olmaktan uzaktı.

vw Golf 40 yaşında

Aslında 5,5 olarak adlandırılmalı ama 5′e göre o kadar geliştirilmişti ki 6 olarak isimlendirildi.

Volkswagen Golf vw golf 40 yaşında

MQB platform sayesinde güçsüz motorlarda torsiyon çubuğuna geri dönüldü. Kalitesi etkileyici.