Otomobilli hayatın başında üreticilerin basit tasarımlarını sevmeyen ya da farklı olmak isteyenler karoser üreticilerine koşardı. böylece bir otomobilin şasisini alıp üzerine çok havalı bir karoser yaptırabilirdiniz. Hatta özel yapım karoserler de o dönemlerden çok modaydı. Bugünse otomobiller bantlardan ardıardına ve birbirinin kopyası olarak iniyor. Aralarında fark yok değil, dünyanın en çok satılan otomobili Ford Focus sac olarak girdiği banttan yarım günde bir otomobil olarak inerken bir Rolls Royce’un üretilmesi katbekat uzun sürüyor. Özel karoser üreticileriyse bir süredir sessizdi. Çünkü monokok üretim teknolojisi karoserin değiştirilmesini zorlaştırıyor ve kimi parçalara dokunmayı imkansızlaştırıyor.

Fakat günümüz zenginliğin garip bir şekilde küçük kitlelerde toplandığı bir gün ve zenginlik arttıkça sınırlar da genişliyor. Karoserler üzerinde değişiklik yaparak özgün tasarımlara kavuşmak da yüksek maliyetlere karşın mümkün. Bu sayede de kendini göstermeyi isteyen tasarımcılara gün doğdu. Uğur Şahin onlardan biri.

Project F ugur sahin

Eğitim için gittiği Hollanda’da Ugur Sahin Design şirketini kuran genç tasarımcı yaptığı bilgisayar çizimleriyle adından bahsettirmeyi başardı. Son olaraksa Ferrari 458 Italia baz alınarak ve üretime hazır halde bir tasarım sergiledi. Tasarımı adı pek yaratıcı değil: Project F. F’in neyi simgelediği malum. İtalyan üretici adının kullanımı konusunda abartılı bir sınırlar örgüsüne sahip ve bir 458 Italia’yı alıp daha güzel hale getireceğinizi söylerseniz size aniden büyük bir dava celbi gelebilir. Sonuçta Project F, Italia’nın tasarımının çok daha iddialı hale getirilmiş bir hali. Tabii bu noktada Ferrari’nin üzerinde uzun çalışmalar yaptığı ve 458’in sürüş keyfi üzerinde büyük etkisi olan aerodinamik özelliklere ne olduğunu çok sorgulamamak gerekir.

 

Project F ugur sahin Project F ugur sahin