Mercedes’in R Serisi ile yaptığını BMW de 5 Serisi GT ile yapmıştı. Stutgartlı rakibinden farklı olarak BMW bu kumarında başarılı oldu. Arka koltuklarında 7 Serisi kadar alan sunan ama temelde 5 Serisi’nin farklı bir versiyonu olan 5 Serisi GT, R Serisi’nin aksine ikinci nesline kavuştu ama küçük bir pürüzle: Adı artık 6 Serisi GT.

Bu basit bir isim oyunundan ibaret değil, tam tersine altında çok önemli yenilikler yatıyor demek isterdik ama bu basit bir isim oyunu. Şöyle ki; BMW artık sedan ve station wagonlarını ana modeller olarak tek rakamla adlandırılırken alternatif karoserlerin tamamı da çift rakamlarla adlandırılıyor. Yani 5 Serisi GT, yakın gelecekte tanıtılacak olan iki kapılı ve 4 kapılı coupe karoserli kardeşleriyle birlikte 6 Serisi adı altında pazarlanacak.

Bu sayede BMW bu garip karoser çeşidi için biraz daha büyük bir etiket de koyabilecek. Neyse ki yeni nesil, en azından ilk fotoğraflarda bunu hakedecek kadar incelikli görünüyor. Selefinden daha ince ve kibar bir tasarıma sahip olması büyük bir başarı değil, muhtemelen üzerine balta düşmüş bir odun bile güncel 5 Serisi GT’den daha ince görünebilir. Kibarlıkla birlikte 5 Serisi GT’nin hafif SUV’umsu karakteri de yerini sıradan bir binek araca bırakmış. Örneğin yerden yüksekliği neredeyse 1 cm azaltılmış, toplam yüksekliği 2 cm’den fazla azalmış, genişliğiyse değişmeden kalmış. Aracın uzunluğu 9 cm artarken aks mesafesi de değişmemiş.

Otomobilin tüm özellikleri yeni nesil 5 Serisi’nden alınmış. Kokpit, motor seçeneklerinin büyük bölümü ve donanımlar bunların akla ilk gelenleri. Bagaj hacmi 610 litreyle 500 litrelik selefinden oldukça iyi ama bagaj kapağı sadece arka camla birlikte açılarak özgünlük anlamında geri gitmiş. Gerçekçi olmak gerekirse güncel nesildeki küçük kapak seçeneği pek de kullanışlı değildi.

Motor kaputu altında ilk etapta 4 ve 6 silindirli motorlar yer alacak. 630i adı altında pazarlanacak versiyon, 2,0 litrelik benzinli motora sahip olacak ve arka aksına 345 HP güç ve 400 Nm tork gönderecek. Bunun dışındaki motor seçenekleri 640i ve 630d olarak anılacak olan 3,0 litre hacimli 6 silindirli benzinli ve dizel motorlar. Bu ikili istenirse 4 tekerlekten çekişle de alınabilecek. 6 Serisi GT muhtemelen sonbaharda yapılacak resmi tanıtımı ve yıl sonundaki satışına kadar 2,0 litrelik dizel motora da kavuşur.