Pist odaklı otomobillerle trafiğe çıkmaya müsait yarış otomobilleri arasında belirgin bir ayrım var. Porsche’nin GT2 RS’i bu belirginliği bulanıklaştırmakta üstün. Modelin sadece adı bile bunun hakkında yeterli ipucu vermeyi başarıyor. GT2 belli olduğu üzre zaten 911’in özel versiyonlarının en üst seviyede olanı. RS de bu özel versiyonun özel versiyonu. Sonuçta tanıtıldığı ilk gün bile sıradışı olan bu özel otomobil nesiller boyu süren gelişimiyle günümüze bir canavar olarak ulaştı. Tanıtılan en yeni GT2 RS, dolu yakıt deposuyla 1,5 tonun altında ağırlığa ve 700 HP güce sahip bir vahşi.

Otomobil için kuzu postunda kurt tanımlaması yapmak imkansız. Karoseri, savaş yaralarını andıran oyuklar ve kesiklerle dolu. Bunların tamamının aerodinamik işlevleri olduğunu tahmin edersiniz. Devasa arka kanat, önde 265/35 ZR 20 ve arkada 325/30 ZR 21 ebatlı lastikler ve karbonla güçlendirilmiş plastik kaplamalar GT2 RS’in işini ne kadar ciddiye aldığını dışa vuran detaylar. İç mekanda da bu tür bir atmosfer sunulması gayet normal.

GT2 RS’in arka kısmındaki şişkinliğin için hacmi 3,6 litreden 3,8 litreye yükseltilmiş ve benzinli motorlarda pek sık rastlanmayan değişken geometrili bir çift turboyla aşırı beslenen boxer motorla dolu. Motor, 700 HP gücün yanısıra 2500-4500 d/d aralığında 750 Nm tork üretiyor. Bütün bunlar da 7 vitesli PDK çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman üzerinden arka aksa aktarılıyor. Eğer etkiyi gözünüzde canlandıramadıysanız; aynı motora sahip olan meşhur 911 Turbo S, sadece 580 HP güce sahip ve 4 tekerlekten çekişli. Motor bu kadar çok sıkıştırıldığı için fazladan soğutma sistemine ihtiyaç duymuş. Bu sistem uç noktalarda standart soğutma sistemini suyla soğutuyor. Anlayacağınız soğutma sisteminin soğutma sistemi var. Motorun gazını rahat çıkarabilmesi için GT2 RS’e özel bir egzoz sistemi de geliştirilmiş. Egzoz sistemi, zaten ekstra hafif ve ekstra pahalı olan titanyum yerine muhtemelen ekstra ekstra pahalı olan hafifletilmiş titanyumdan (cahilliğimize verin ama böyle bir şeyin varolduğunu bile bilmiyorduk) üretilmiş. Sonuçta normal bir 911 Turbo egzozundan 7 kg daha hafif bir egzoz üretilmiş.

Bu kadar gücü yere aktarmak ve kontrol altında tutmak doğal olarak çok zor. Neyse ki Porsche tam da bu konunun uzmanı. GT2 RS yarış otomobili gibi geliştirilmiş bir şasiye sahip. Bunun meali tahta kadar set olduğu. Bunun dışında aktif yönlendirilebilen arka aks da tutunma ve kontrol konusunda özel bir katkıya sahip. Karbon-seramik fren diskleri standart donanımda ve PSM adaptif şasi sistemi de özel olarak programlanmış. Tabii bunların hiçbiri amatörleri sürüş kralı yapmaz, bu otomobilin hakkını vermek için bileklerinizin güçlü ve eğitimli olması şart.

Dahasını isteyenler elbette olur diye Porsche, Weissach paketiyle GT2 RS’i 30 kg daha hafif hale getirebiliyor. Bu tabii kolay ya da ucuz bir iş değil. Weissach paketinin fiyatıyla ilgili fikir vermesi için; tavan ve anti-roll barlar karbondan imal ediliyor, jantlar da magnezyum olanlarla değiştiriliyor.

Peki bütün bunların sonucu ne? Söz konusu olanın plaka alabilen, kliması ve ses sistemi olan, yani görece standart bir binek otomobil olduğunu bir kez daha hatırlatıp rakamları sıralayalım. GT2 RS’in son hızı 340 km/s, 0-100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyede tamamlarken, 0-200 km/s için 8,3 saniye ve 0-300 km/s için de 22,1 saniyeye ihtiyacı var. 100 km/s’den 200 km/s’ye çıkması ise sadece 5,5 saniye sürüyor. GT2 RS’in Almanya’da vergiler dahil fiyatı 285.220 Euro olarak belirlenmiş. Bu rakamı 3’le çarparsanız da yaklaşık olarak Türkiye fiyatını hesaplamış olursunuz.