Alüminyum uzay kafesi, transaxle (şanzımanın arka aksta yer aldığı) yerleşim, saf sürüş keyfi için oluşturulmuş geometriler. Bütün bunlar Mercedes-AMG GT’nin çok başarılı bir süper sporcu olmasını sağladı. Ne yazık ki bu tür araçlar biraz bencillik ister. Çünkü iki koltuklu otomobilde küçük bir bagajla çok uzun ve kalabalık tatiller yapmanız imkansız. Tam da bu sebepten Mercedes, AMG GT’nin 4 kapılı bir versiyonunu tanıttı. Hayaller gerçek oldu, mucize gerçekleşti.

Ne yazık ki mucizelerin görülme şansı oldukça düşük. Burada yaşanan da bu, evet Mercedes bu otomobili GT ile ilişkilendiriyor ama özünde iki otomobilin birbiriyle tek ortak noktası 4,0 litrelik motordan ibaret. Bu motor da neredeyse tüm ürün gamı tarafından kullanılıyor, yani pek bir ayrıcalık da sayılmaz. Transaxle şanzıman yok, tasarım dili yok sadece ve sadece marka paylaşımı var. Bize göre bu otomobil biraz kas yapmış bir CLS’den ibaret ama tabii bu kişisel bir görüş.

Süper sporcunun 4 kapılı versiyonu olmasa da GT 4 Door kendine göre saygıyı hakediyor. 4,0 litrelik V8 ya da 3,0 litrelik sıralı 6 silindirli olmak üzere iki motor versiyonu bulunuyor. Büyük motor, 63 adıyla anılıyor, 585 HP güç ve 800 Nm tork üreten normal ve 639 HP güç ve 900 Nm tork üreten S versiyonlarına sahip. Bu motor gücünü 4 tekerleğe 9 vitesli ve ıslak kavramalı bir şanzıman üzerinden aktarıyor.

Küçük motorsa 53 olarak tanımlanıyor ve 435 HP güç ve 520 Nm tork üretiyor. Yine gücünü 4 tekerleğe birden aktarıyor ama bu sefer 9 vitesli ve tork konvertörlü bir şanzıman kullanıyor. Motorun verileri bu haliyle pek o kadar ilginç değil. Fakat elektrik desteği sayesinde 22 HP güç ve 250 Nm tork daha bu verilere eklenebiliyor.

İki motorun da fazlasıyla güçlü olduğu ve GT’ye bolca performans sağladığını tahmin etmişsinizdir: Baz versiyon biye 0-100 km/s hızlanmasını 4,5 saniyede tamamlayıp 285 km/s hıza ulaşabiliyor. GT63 hızlanmayı 3,4 saniyeye çekip 310 km/s son hıza ulaşırken, GT63S 3,2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp 315 km/s’lik son hıza sahip.

Modelin içi mekanında dışından çok daha fazla GT benzerliği bulmak mümkün. Ayrıca sürüşünün daha keskin olması için de pek çok farklı destek sistemi kullanıma sunulmuş. Sonuç olarak bu otomobil bir CLS 63’ten daha sportif olabilir ama GT’nin özelliklerini taşıdığını iddia etmek de imkansız.