Kimi üreticiler kompakt sınıfta tek karoser seçeneğine sahipken Mercedes’in orta-üst sınıf gibi ülkemize bir hayli yabancı bir sınıfta bu kadar çok çeşit sunması biraz ilginç görünüyor olabilir. Fakat eğer yapılabiliyorsa neden yapılmasın ki? Sonuçta Mercedes’in ürün gamı hiç olmadığı kadar zengin. Dahası bu haliyle E Serisi fiyat seviyesinde gezinip aradığını Mercedes showroomunda bulamayacak çok az kişi çıkacaktır. O zaman ailenin tamamlanmasını kutlayabiliriz.

E Serisi ailesinin yeni nesli pazara doğal olarak sedan karoserle giriş yaptı. Onu aslında station wagon karoserli versiyon takip etti ama bizim açımızdan bu bir nevi ölü doğumdu. Malumunuz geçmişten gelen travmalar kaynaklı bir station wagon sevgisizliğimiz var. Bu nedenle bu karoser türünün yerden yüksek yapısıyla biraz daha maceracı versiyonu olan All Terrain’i beklemesi gerekti. Sonrasında Coupe ile sportif tatlar gelirken son olarak satışa sunulan Cabriolet de kış aylarına merhaba dediğimiz şu günlerde gelecek yaza hazırlıkları erken başlattı.

Bu haliyle E Serisi ailesi geniş bir cephede savaşıyor. All Terrain, Sedan’la birlikte en çok rakibi olan versiyon. Hem Audi A6 Allroad hem de Volvo V90 Cross Country bu sınıfta SUV egemenliğine karşı kürek çekiyor. All Terrain’in V90 CC ile ortak özelliğiyse 2,0 litrelik dizel motorla gelen nispeten düşük fiyat seviyesi. “Nispeten” tanımını açmak gerekirse, bu sınıfta 450-500 bin TL bandı makul fiyat olarak kabul görüyor.

Coupe ve Cabriolet ise şimdilik rakipsiz. Bu iki modelin selefleri, yani CLK’nın yerini dolduran önceki E Serisi Coupe/Cabriolet nesli, aslında C Serisi altyapısı üzerinde E Serisi tasarım detaylarına sahip olmanın ötesine geçemiyordu. Bu nedenle de önemli eksikleri vardı ve kimse onları BMW 6 Serisi’nin karşısında görmüyordu. Şimdi bu durum değişmiş. Hem daha iri boyutlar hem de eklenen lüks detaylar farkın hissedilmesini sağlıyor. İç mekan büyük oranda ailenin diğer üyelerinden alınmış ama havalandırma çıkışlarının ilginç yapısı tek başına büyük fark yaratıyor.

Coupe karoserli E Serisi 2,0 litrelik dizel motoru arkadan çekiş ya da 4 tekerlekten çekişle sunmanın yanında yine 2,0 litrelik benzinli motorun 245 HP güç üreten bir versiyonunu da E300 adı altında sunuyor. Cabriolet ise dizellerden arındırılmış bir ürün gamıyla şimdilik sadece 2,0 litrelik benzinli motorla alıcı bekleyecek. Bu haliyle bile 460.500 TL’lik liste fiyatıyla sabit tavanlı kardeşine bir hayli yukarıdan bakıyor.

İkilinin sürüşleri de oldukça olgun. Selefleri biraz daha kuru, daha sert bir C Serisi hisleri yayarken yeni nesil Coupe ve Cabriolet çok daha kaliteli ve elit bir havaya sahip. Bunu sakin sürüşlerde anlamak daha olası. Böylece gövdenin ne kadar dirençli olduğunun ve iri bir spor otomobilin aslında bir GT otomobili olarak doğduğunun da farkına varıyorsunuz. Gaz pedalını sert kullanırsanız pek tabii ki karşılığını alıyorsunuz bu konuda daha iyi olan modeller çok fazla, sakin sürüşlerin yaydığı hislerse çok daha özel.