Station wagonları pek sevmiyoruz ama bir sedanın sunamadığı her şey bir station wagonda yer alır. Sedanın kaba bagaj çıkıntısı yerine şık bir tavan kavisi, küçük bagaj kapağı yerine devasa bir kapısı ve çok daha rahat kullanılan bagajları vardır. Peki Türkiye’de neden staion wagon satılmaz, bunu biz de bilmiyoruz.

Belki bu yeni station wagon durumu değiştirir derdik ama bu şık otomobilin ülkemize hiç uğramama durumu bile var. Renault’nun orta sınıftaki yeni temsilcisi Talisman’ın station wagon karoserli versiyonu Talisman Estate, muhtemelen Laguna Estate gibi ülkemize uğramadan bir hayat sürüp gidebilir.

Biz yine de ondan uzak kalmayalım. Talisman Estate, sedan karoserli kardeşiyle tamamen aynı boyutlara sahip. Boyu 4,86 metre ve aks mesafesi 2,81 metre. Aynı boyutlara rağmen bagaj hacmi sedana göre daha dar. Sedanın bagaj hacmi 608 litreyken Estate’in bagaj hacmi 572 litre. Bu değerlerin her ikisi de yeterden fazlasını ifade ettiği için sorun var demek zaten zor. Bunun yanında Estate, arka koltukları yatırılınca 1700 litrelik hacim sunabiliyor. Dahası, ön koltuklar normal konumdayken yükleme alanının uzunluğu 2 metreyi geçiyor. Estate için bir diğer artıysa iç mekan genişliğinde yazılıyor; Arka koltuk baş mesafesi, daha düz tavan çizgisi sayesinde sedan karoserli versiyondan 3 cm daha iyi.

Bunun dışındaki özellikler açısından Estate en az sedan kadar şanslı. 1,5 litrelik ve 1,6 litrelik 3 farklı dizel motor seçeneği, çift kavramalı şanzımanlar ve ilginç konfor donanımları Estate’de de kullanılacak.

Renault_70816_global_en Renault_70800_global_en Renault_69959_global_en