Avrupa pazarları station wagonların varlık sebebi. Uzun kayak tatilleri ya da kamp yapmayı çok seven Avrupalılar büyük ve kullanışlı bagajlarıyla bu karoser türünü taçlandırıyor. Ne yazık bu en kullanışlı karoser türü dünyanın geri kalanında gerekli saygınlığa ve ilgiye sahip değil. Fakat onlar hem güzel hem de her bir köşesi kullanışlık için yoğurulmuş araçlar. Bu sevgi çemberinin son üyesi yeni nesil BMW 5 Serisi’nin station wagon karoserli versiyonu 5 Serisi Touring.

4,94 metrelik uzunluğu ve 2,98 metrelik aks mesafesiyle sedan karoserli kardeşinden sadece bir kaç mm uzun olan Touring, burun tasarımı ve iç mekan gibi özelliklerini de doğal olarak onunla paylaşıyor. Paylaşmadığıysa 570 litreden 1700 litreye kademeli olarak genişletilebilen bagajının kullanışlılığı. Arka camın bagaj kapağından bağımsız açılabilmesinden tutun da 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuk sırtlığına kadar bir dizi ekstra kullanışlılık özelliği de 5 Serisi Touring’in aile dostu karakterini güçlendiriyor.

Arkada bolca yük taşımaya müsait araçlar hakkındaki ön yargılardan biri yol tutuşlarının sedanlardan daha kötü olduğu yönündedir ki bu tamamen desteksiz. Bu yargının dayanağı iki karoser türü arasındaki ağırlık farkının arka kısımda toplanmış olduğu. Fakat örneğin 5 Serisi’nin iki karoser türünün arasındaki ağırlık farkı 100 kg ile sınırlı ve bu ağırlığın tamamının tavanın bagaj kısmındaki bölümünün yüksekliğinden gelmediği ortada. Yine de bu tür bir aracın yüklü halde daha sık yola çıkacağının bilincinde olan BMW, 5 Serisi Touring’in arka aksında otomatik yükseklik ayarlı havalı süspansiyon sisteminin standart olarak sunuyor.

5 Serisi Touring yaz aylarına doğru satışa sunulacak ve kaputu altında ilk etapta 2,0 litre ve 3,0 litre hacimlere sahip dizel ve benzinli motorlar sunulacak.