Önce haberin önemini anlatmakla başlayalım. Otomobil firmaları için haritalar artık büyük önem taşıyor. Toplum konum bazlı bir yapıya bürünüyor ve akıllı telefonlar da bu ihtiyacın hemen halledilmesi konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Bu sırada da haritanızın güncel ve kullanışlı olması çok önemli. Firmalar bunun için büyük harita firmalarıyla işbirliğine gidiyor ama sonuç her zaman iyi olmuyor. Bu nedenle en iyisi kendi harita sistemine sahip olmak.

Bu nedenle Nokia’nın satış haberi otomobil dünyasında hemen hareket yarattı. Finli firma önce cep telefonu bölümünü Microsoft’a sattı ve hemen ardından da 2,7 milyar Euro’luk harita uygulaması HERE için beklemeye başladı. Sonuç olarak Audi, BMW ve Mercedes; daha doğrusu ana firmaları Audi AG, BMW Group ve Daimler AG, her ne kadar kıran kırana bir mücadele içinde olsalar da, ortaklaşa bu satın alımı bitirdi. Bu sonuçla 3 firmanın artık kendi harita uygulamaları var.

Kendi harita uygulamaları, üstelik de piyasanın en iyilerinden birine sahip olmaları 3 üretici için de bugün çok daha önemli. Konum temelli uygulamalar artık sadece daha iyi çalışan yön bulma sistemi ve sosyal ağ paylaşımı için kullanılmayacak, yakın zamanda fiili olarak uygulanacak olan otonom sürüş uygulamaları için de kullanılacak. Eğer harita yazılımınız kötüyse otomobilinizde kullandığınız donanımın ne kadar iyi olduğunun önemi yok. Bugün Avrupa’da yön bulma sistemiyle satılan 5 araçtan 4’ü HERE tabanlı haritalar kullanıyor. Anlayacağınız araçlar arası iletişim ve otonom sürüş için HERE oldukça iyi bir seçenek. 

Gelecekte 3 firmanın ve muhtemelen bir kaç tane diğerinin (firmaların ortaklık yürüttüğü diğer firmalar, örneğin Daimler üzerinden sistemin Renault ve Nissan’a gitmesi gibi) yardımıyla sürüş sırasında haberleşen ve birbirine yakın bölgedeki tehlikeleri haber veren otomobillerin sayısı beklenende hızlı bir şekilde aratabilir. Bu da güvenlik açısından büyük sıçrama anlamına geliyor.