Alfa Romeo büyük bir değişim içinde ve bu değişim yakın zamanda daha iyi hissedilir hale gelecek. Artık Alfa arada kalmak yerine doğrudan büyüklere savaş açmayı tercih ediyor ve arkadan çekişli modelleri ve SUV’uyla da bun yapmaya başladı. Fakat biz yakın gelecekte değil günümüzde yaşamak zorundayız ve bundan 6 yıl önce tanıtılan Giulietta da günümüzün tek Aflası. O zaman makyajlı kompakt sınıf üyesinde neler değişmiş bakalım.

kimgecer.com Youtube kanalı yayında. Bu testin videosunu izlemek için tıklayın:

alfa romeo giulietta dizel otomatik

1- Nedir?

Alfa Romeo’nun kompakt sınıf hatchbacki. Boyu 4,35 metre, aks mesafesi 2,63 metre ve 2010 yılından bu yana aramızda. Normal şartlarda yeni neslinden bahsediyor olmamız gerekiyordu ama Alfa onun uzun ömürlü olmasını istedi ve 6. üretim yılında makyajlandı. Dahası makyajda yapılan değişikliklerin en belirgini ön tamponun alt kısmında kalan bölümün siyah plastikle değiştirilmesinden ibaret.

alfa romeo giulietta dizel otomatik

2- İç mekanı nasıl?

İç mekan da değişmeden kalmış. Yeni kaplamalar atmosferi etkileyici bir şekilde değiştirmiş ve küçük multimedya ekranı dışında tozlanmışlık hissedilmiyor. Kokpitin ergonomisi oldukça iyi ve test aracımızda işçilik sorunları da eskiye göre çok daha azdı. Örneğin önceki tecrübelerimizden hareketle sinyal ve silecek kollarından el frenine kadar bir dizi sık kullanılan kumandanın gevşemiş olmasını beklerdik ama bunlar hala sımsıkıydı. Arka koltukta sunulan diz mesafesi iyi kabul edilebilir ama açılır cam tavanla baş mesafesi bir hayli daralıyor. Üzerine bir de dar arka camlar eklenince bu kısım daha da daraltıcı hale geliyor. 350 litrelik bagaj hacmi hala iyi seviyede.

alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik

 3- Sürüşü nasıl?

Buradaki konuğumuz 1,6 litrelik dizel motora ve TCT isimli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip. 120 HP güç ve 320 Nm tork üreten motorun çekiş gücü yeterince yüksek. Şanzımanın motorla uyumuysa benzinli motorlarla olduğundan çok daha iyi. Bunda benzinli motor tarafından 2000 d/d’da üretilen torkan çok daha fazlasının dizel motor tarafından 1750 d/d’da kullanıma sunulması etkili. Bu sayede şanzıman çok daha kararlı değişimler yapabiliyor ve bu durum ilk kavramalar için de geçerli. İkili yolda ilerlerken o kadar rahat ki vites değişimleri asla hissedilmiyor. Giulietta’nın sürüşü makyajla bilrikte çok daha kaliteli hissettiriyor. Ön aks çok zorlu zemin bozukluklarında küçük vuruntular yaratabiliyor ama sorunlar bununla sınırlı. Yol tutuş becerisi ve sürüş keyfi konusunda sınıfında kendine rakip bulmakta zorlanıyor ve direksiyonunun hassasiyeti ve kararlılığı da etkileyici. Dahası D.N.A üzerinden Dynamic modu seçtiğinizde karakteri gerçek anlamda değişiyor ve bariz güç eksiğine rağmen GTI tadı vermeye başlıyor. Kabin izolasyonu iyi, sadece dış kaynaklı gürültüler konusunda eli zayıf. Fakat toplamda baktığınızda sürüşü hem dinamizm hem de konfor açısından gerçekten etkileyici.

4- Tüketimi nasıl?

Bu kombinasyonun tek sorunu yakıt tüketiminin güncel normlara göre biraz yüksek kalması. Bizim sürüşümüz sırasında tüketim 7,0 litre/100 km’nin altına düşmedi. Daha önce aynı araçla bir uzun yol tecrübemiz olmuştu ve o yolculuğu da 6,4 litre/100 km’lik orlatalamayla tamamlamıştık. İki değer de güncel rakiplerin elde ittiği değerlerden biraz yüksek.

5- Fiyatı nasıl?

Sorunun cevabı neyle karşılaştırdığınıza bağlı. Eğer Premiumlarla kıyaslarsanız tam bir kelepir. Normal modellere göreyse donanımına göre makul. Hatta bizce sürüş kalitesine göre hala oldukça iyi bir teklif.

Alfa Romeo Giulietta fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Alfa ile ilgili bütün tereddütlerinizi bir kenara bırakmak için iyi bir fırsat. Sonuçta küçük hacimli dizel motora ve otomatik şanzımana sahip araçların değer kayıpları oldukça düşük ve son sahibi olma olasılığınız çok daha az.

alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik alfa romeo giulietta dizel otomatik