Apple CarPlay ilginç bir etkileşime sahip. Teknik olarak Bluetooth bağlantısından daha fazlası değil. Fakat telefonunuzun arayüzünü aracınızın multimedya sistemine aktarması sayesinde oldukça da popüler. Dahası, Siri sayesinde bir otomobille bugüne kadar asla konuşamayanlar bile sesli komut verebiliyor. Daha ne istersiniz ki?

Daha pek çok şey istersiniz ve b sizin hakkınız. Mesela gerçekten adres bulabilen bir harita uygulaması. Ne yazık ki CarPlay sadece uyumlu bir kaç uygulama ile birlikte çalışıyor ve bu uygulamalar içinde harita barındıran tek uygulama Apple’ın kendi Maps uygulaması. Ne yazık ki bu uygulama pek başarılı değil, en sıradan aramalara bile doğru cevaplar veremeyebiliyor, yol güncellemeleri yerel bazda eksik kalıyor ve tabii ki arama etkinliği de sınırlı. Hal böyle olunca CarPlay de yarım kalıyordu ama bu yakın zamanda değişecek.

iOS 12, yani Apple’ın mobil işletim sistemlerinin en son sürümü sonbahar aylarında devreye alındığında CarPlay üçüncü parti yön bulma uygulamalarına da açık hale gelecek. Böylece CarPlay ile çok daha iyi çalıştığı tescillenmiş Google Maps’i ya da kendinize daha uygun hissettiğiniz bir diğer yön bulma uygulamasını kullanabileceksiniz.