Arkadan itiş ve iki kişilik oturma kapasitesi sunan küçük bir paketin içinde bolca sürüş keyfi. Bu klasik Britanya roadster formülü. Bu formülü uzun yıllardır en iyi kullanan üreticiyse Mazda. MX-5 artık efsane statüsünde ve Mazda bu konumu her yeni nesille perçinliyor. Son neslin katlanır metal tavanlı versiyonu da geleceğin klasik adayı olacak. Her zaman olduğu gibi detaylardan önce son haberler: MX-5 RF ülkemizde satışa sunuldu. Motion donanım seviyesi, 1,5 litrelik benzinli motor ve manuel şanzımanla satış fiyatı da 138.290 TL olarak belirlenmiş. Aynı motor ve şanzımanı Power Sense donanım seviyesiyle satın almak isterseniz fatura 150.870 TL’ye ulaşıyor. 2,0 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzıman talep ederseniz en azından 190.310 TL’yi gözden çıkartmanız gerekiyor. Motion donanım seviyesi bile yeterince dolu olunca sanatsal güzelliğe ve duygu kabartıcı sürüşe sahip bir otomobil için istenen fiyat seviyesi kelepir gibi görünüyor.

Mazda MX-5 RF fiyatları için tıklayın.

Aslında bir önceki nesilde de katlanır metal tavanlı bir versiyon vardı. Fakat o tavan açıldığında tekrar bir roadstere dönüşüyordu ve açıkçası kumaş tavanlı versiyonla tek farkı tavanın açılması için geçen uzun süreydi. Yeni nesilse tarzıyla fark yaratıyor. Metal tavan yine elektrikli olarak açılıyor (10 km/s hıza kadar çalışıyor, yani neredeyse sadece dururken) ama bu sefer arka sütunlar yerinde kalıyor. Bu sayede MX-5 RF çok özgün bir görüntüye kavuşuyor. Kurulumun kabindeki türbülansları azaltacağını ve bununla birlikte de tavan inik sürüş keyfini yukarıya taşıyacağını beklemek de mümkün.

MX-5 RF tıpkı bez tavanlı kardeşi gibi 1,5 litrelik ve 2,0 litrelik benzinli motorlarla satışa sunulacak. Artan ağırlığın sürüş keyfini çok fazla etkilememesi için Mazda direksiyon ve süspansiyon sistemlerini tekrar ayarlamış. Yani tavanınız nasıl olursa olsun keyfiniz yerinde olsun.

MazdaMX5RF003 MazdaMX5RF001