Honda ilginç bir üretici. Kimi modelleri her şeye rağmen başarılıyken kimi modelleri de her şeye rağmen gözden ırak kalabiliyor. HR-V ikinci sınıfa dahil bir araç. Çok iyi kullanışlılık özellikleri sunmasına ve içinde bulunduğu sınıf tam anlamıyla patlama yaşamasına karşın HR-V düşük satış rakamlarına mahkum kaldı. Bunun arakasındaki en önemli etkenler, üretim yeri nedeniyle fiyatının benzerlerinden yüksek olması ama buna karşın motor seçeneklerinin pek çekici olmamasıydı. HR-V ilk günden bu yana 1,5 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlarla satılıyor. Fakat 1,5 litrelik benzinli atmosferik beslemeli ve torku biraz düşük olduğu için günümüz trafiğinde zorlanabiliyor, 1,6 litrelik dizelse sadece otomatik şanzımanla satılıyor ve Honda müşterisi de manuel şanzımanla pek barışık değildir. Zaten dizel motor artık ürün gamında bulunmuyor bile. Şimdiyse daha iyi bir çözüm üretilmiş olabilir.

HR-V’nin yeni motor seçeneği bu çözümün kaynağı. Yine 1,5 litre hacimli ama bu sefer turboyla aşırı beslenmiş benzinli motor, ki kendisi Civic ve CR-V’de de kullanılıyor, HR-V’de kullanılmaya başlandı. 182 HP güç ve 220 Nm tork üreten motor, gücünü CVT şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. Bu yeni motorun HR-V’ye kazandırdıkları gerçekten çok fazla: atmosferik motorlu kardeşinden 130 kg daha ağır olan turbo motorlu HR-V, 0-100 km/s hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlayarak ondan neredeyse 3 saniye daha hızlı olmayı başarıyor. Son hızı 200 km/s ve ortalama yakıt tüketimi de 100 km’de 6 litre olarak açıklanmış. Tüketim değeri atmosferik motorla birlikte 100 km’de 5,3 litreyle çok daha iyi, dahası atmosferik motor tutumluluk konusunda gerçek bir uzman ama aradaki performans farkına bakınca bu durum önemini yitirebilir. Son olarak turbo beslemeli motora sahip HR-V’nin çift egzoz çıkışı bulunuyor ve muhtemelen bu sebepten bagaj hacmi 470 litreden 448 litreye gerilemiş.

Yeni motoruyla HR-V yeni bir donanım seviyesine de kavuşmuş. Sport olarak anılan bu donanım seviyesi, halihazırda sunulan Executive donanım seviyesinden biraz daha farklı. Cam tavan, tavan rayları, anahtarsız giriş sistemi, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu gibi kalemler bu yeni donanım seviyesinde bulunmuyor ama siyah jantlar, çift egzoz çıkışı ve alüminyum pedallar gibi donanımlar da eklenmiş. Sonuçta temel olarak daha zayıf olan donanım listesinin önemli bir getirisi var, yeni ve bir hayli pahalı olması gereken motoru makul bir fiyat farkıyla sunmak: Turbo beslemeli motora sahip HR-V’nin fiyatı 249 bin TL ile atmosferik beslemeli motora sahip kardeşinden sadece 10 bin TL, hatta tam olarak 9.800 TL daha yüksek.