Avusturya’nın Wörthersee Gölü kenarındaki küçük kasabası Reifnitz’de her yıl düzenlenen büyük VW-Audi buluşmasında A3 Sedan’ın modifiye meraklıları için neler sunabildiğini gösteren bir konsept sergilendi. Clubsport quattro adını taşıyan konsept, oldukça gösterişli gövde eklentilerine ve olası bir RS3 hakkında fikir verme iddiasında teknik verilere sahip. Kaputu altında, eski RS3’ten tanıdık 5 silindire ve 2,5 litrelik hacme sahip turbo beslemeli motor bulunuyor ve motorun gücü 525 HP ve torku da 600 Nm olarak açıklanıyor. Aynı motor RS3’te 310 HP güç ve 420 Nm tork üretiyordu.

Audi A3 clubsport quattro concept

Konsept tamamen S3 Sedan üzerine geliştirildiği için iç mekan ya da yürüyen aksam gibi özellikleri üretim haline çok yakın. Sadece yeni yarış koltukları ve 4 noktalı emniyet kemerleri eklenmiş. 21 inç çapında ve çevresine 275/25 R21 ebatlı lastikler sarılı jantlar ve 10 mm alçaltılmış süspansiyon sistemi, seramik fren diskleriyle birlikte yüksek gücün kontrolü için kullanılıyor. RS3’te kullanılan daha feniş ön lastiklerden vazgeçilmiş olması, yüksek güce rağmen önden kaymanın kontrol altına alındığı izlenimini yaratıyor.

Bu haliyle boş ağırlığı 1,5 tonun biraz üzerinde ve 0-100 km/s hızlanmasını da 3,6 saniyede tamamlayabiliyor. Konseptle ilgili en ilginç bilgi, devasa bir hava frenine sahip olması. Süper sporcularda kullanılanlara benzeyen sistem, bagaj kapağının neredeyse tümünü kaplıyor.

Audi A3 clubsport quattro concept Audi A3 clubsport quattro concept

Audi A3 clubsport quattro concept Audi A3 clubsport quattro concept