Lüks pikap pazarı giderek büyüyor. Dahası bu hazar sadece üreticileri değil aksesuar üreticilerini de çok sevindiriyor. Pikap satın alanlar kasa kapağından başlayıp takla barlarına, basamaklara ve sonunda da bir şekilde kişiselleştirilmiş araçlara doğru satın almalarına devam ediyor. Hal böyle olunca fabrika modifikasyonu da kaçınılmaz, Ford bu konuda çok şanslı.

Detaylara geçmeden önce elimizdeki en taze bilgiyi paylaşalım: Ford Ranger Raptor Türkiye’de satışa sunuldu. Bu aslında sizim için sürpriz oldu, zira daha önce Raptor’un Türkiye macerası için kesin bir negatif cevap almıştık. Nasıl olursa olsun bu ilginç aracın trafikte kalabalığa karışacak olması çok sevindirici. Fakat bu pek yüksek yoğunluklu bir nüfus olmayacak gibi, zira Raptor sadece seçilen bayilerde satılacak ve fiyatı da 385 bin TL’den başlıyor. Ranger’ın Raptor’la aynı motora sahip Wildtrak versiyonunun 288 bin TL’lik satış fiyatı düşünülünce bu biraz abartı gibi. Ranger kullanıcıları arasında kişiselleştirme yaygın ve kimileri aradaki 100 bin TL’yi aşacak kadar harcama yapıyor gibi görünüyor ama bu fabrika çıkışı Raptor satın almakla farklı beklentilerle beslenen bir motivasyon.

O zaman detaylara geçelim ki kendi Raptorunuzu yapmanıza değer mi yoksa hazırını mı almalısınız planlayabilin. İlk olarak F-150 için tanıtılan Raptor versiyonu Avrupa pikap pazarının genişlemesinde Ranger’a eşlik edecek. Tıpkı F-150’de olduğu gibi Raptor takısı Ranger için de basit gövde eklentilerinden çok daha fazlası: Alanının en iyilerinden olan Fox markalı amortisörler ön aksta pozisyon sensörüyle donatılmış ki hızlı arazi sürüşlerinde sistem daha iyi denge sunabilsin. Arka aksta yüksekliği ayarlanabilir amortisörler ve yayların entegre şekilde kullanılabildiği coiloverlar, Watt koluyla birlikte kullanılmaya başlamış ki arka aks normal bir otomobil tepkisi verebilsin, 285/70 R 17 ebatlı lastikler, 332 mm’lik ön ve arka disk frenler, 2,3 mm kalınlığa sahip zemin koruma plakası ve daha bir çok farklılık da bu Ranger durdurulamasın diye uğraşıyor. Tabii bu işin bir de güç kısmı var; 2,0 litrelik yeni bir dizel motor bu görev için seçilmiş. Bir çift turbo besleme sayesinde motor 213 HP güç ve 500 Nm tork üretiyor. Motor gücünü 4 tekerleğe 10 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Elektronik çekiş sistemi sayesinde Ranger Raptor 6 farklı sürüş moduna sahip olabiliyor ve bu modlardan bir tanesi Sport modu.