Lüks pikap pazarı giderek büyüyor. Dahası bu hazar sadece üreticileri değil aksesuar üreticilerini de çok sevindiriyor. Pikap satın alanlar kasa kapağından başlayıp takla barlarına, basamaklara ve sonunda da bir şekilde kişiselleştirilmiş araçlara doğru satın almalarına devam ediyor. Hal böyle olunca fabrika modifikasyonu da kaçınılmaz, Ford bu konuda çok şanslı.

İlk olarak F-150 için tanıtılan Raptor versiyonu Avrupa pikap pazarının genişlemesinde Ranger’a eşlik edecek. Tıpkı F-150’de olduğu gibi Raptor takısı Ranger için de basit gövde eklentilerinden çok daha fazlası: Alanının en iyilerinden olan Fox markalı amortisörler, pozisyon sensörüyle donatılmış ki hızlı arazi sürüşlerinde sistem daha iyi denge sunabilsin, arka aksta yüksekliği ayarlanabilir amortisörler ve yayların entegre şekilde kullanılabildiği coiloverlar Watt koluyla birlikte kullanılmaya başlamış ki arka aks normal bir otomobil tepkisi verebilsin, 285/70 R 17 ebatlı lastikler, 332 mm’lik ön ve arka disk frenler, 2,3 mm kalınlığa sahip zemin koruma plakası ve daha bir çok farklılık var ki bu Ranger durdurulamasın. Tabii bu işin bir de güç kısmı var; 2,0 litrelik yeni bir dizel motor bu görev için seçilmiş. Bir çift turbo besleme sayesinde motor 213 HP güç ve 500 Nm tork üretiyor. Motor gücünü 4 tekerleğe 10 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Elektronik çekiş sistemi sayesinde Ranger Raptor 6 farklı sürüş moduna sahip olabiliyor ve bu modlardan bir tanesi Sport modu.

Peki asıl önemli konuya gelirsek; Ford Ranger Raptor Türkiye’de ne zaman satışa sunulacak? Aslına bakarsanız bu soruyu bizzat Ford yetkililerine sorma fırsatı bulmuştuk ve kesin bir cevap aldık. Ranger Raptor ülkemizde satılmayacakmış. Bunun nedeninin bilmiyoruz ama aklımıza ilk gelen  yük taşıma kapasitesinin ticari araç sayılması için yetersiz olması. Malum coiloverlar arazi ve yok tutuş için iyidir ama 1 tonluk yükleri taşırken size pek yardımcı olmaz.