Bentley yeniden doğuşunu büyük oranda güncel Continental ve onun yuvarlak farları üzerinden gerçekleştirdi. W12 motorlu ve 4 tekerlekten çekişli bu model ailesi, dolgun hatları ve sunduğu sıradışı lüksle ultra zenginlerin normal zenginlerden ayrılmak için mihenk taşı oldu. Bugün son nesle ait ilk Continental’in yola çıkmasının üzerinden 12 yıl geçmiş durumda ve Bentley’in yeni bir itici güce ihtiyacı var.

Bu itici güç elbette Bentayga adını taşıyacak olan SUV olabilir. Fakat Bentley genetiğinin geleceğe taşınması için daha sportif bir unsur da gerekli. Bu nedenle de Continental’den daha küçük ve hafif bir coupenin çalışmaları başladı. Ceneve Otomobil Fuarı’nda sergilenen de bu çalışmaların ilk meyvesi. Bentley EXP 10 Speed 6 aslında bir tasarım çalışması olarak tanıtıldı ve bu nedenle de tekniği konusunda yazmak ne yazık ki adı kadar bile uzun sürmeyecektir. Fakat daha ilk bakışta onun gerçekten arzulanan bir otomobil olacağını söylemek mümkün.

Bu noktada tahminler de tabii ki açık. Öncelikle Bentley’in açık denizlere kulaç atmak yerine güvenli koyunda süzülmeyi tercih edeceğini söyleyebiliriz. Yani kaputun altında Continental’de de kullanılmaya başlanan Audi imzalı V8 motor olacaktır. Model adındaki 6 rakamının anlamı henüz belirsiz ama bir ihtimal 6 silindirli bir motoru gösteriyor olabilir. Bu durumda da Audi’nin kompresörle aşırı beslenen 3,0 litrelik motoru menzil içine giriyor. Tabii bu motorun kullanılabilmesi için EXP 10 Speed 6’nın bir hayli hafif olması gerekiyor. İç mekanda kullanılan lüks donanıma bakılırsa Bentley bu konu üzerine çok kafa yormamış gibi.

yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe yeni bentley coupe