Boyu 5,04 metre, genişliği 1,98 metre ve yüksekliği de 1,77 metre. Aks mesafesinin 2,98 metre olması diğerlerinin yanında sönük kalıyor. Fakat bunlar içinde onun konumunu en çok değiştiren 1,98 metrelik genişliği, çünkü Audi Q7’nin genişliği bile 1,97 metre. Bu kadar cömert boyutlarıyla VW Atlas, beklendiği gibi Kuzey Amerika pazarına özgü bir model. 2017 sonlarına doğruysa Çin, Rusya ve Orta Doğu pazarlarında satışı öngörülüyor. Peki Atlas bizi neden ilgilendiriyor? Çünkü biz boyutların yollarımıza ya da park yerlerimize uygun olmaması gibi küçük sorunları önemsemeyiz. Büyük iyidir. O zaman VW Atlas’la ilgili detaylara inelim.

vw-atlas-002

Öncelikle boyutlarının gösterdiğinin aksine Atlas aslında Tiguan ile Touareg arasında konumlu. Anlayacağınız kendinde daha küçük olmasına rağmen Touareg Atlas’ın ağabeyi. Bunun sebebi ABD pazarında orta sınıf SUV’ların 1,7 milyonluk satışa ulaşması ve VW’nin yeni kıtanın boyutlarına daha uygun ama gözü yükseklerde olmayan bir SUV’a ihtiyaç duyması. Atlas da Touareg gibi üst sınıf altyapısına ve kompleks teknolojiye sahip değil. Bunun yerine Tiguan gibi MQB altyapı üzerinde yükseliyor ve teknik altyapısını boyutları kendine en yakın model olan Skoda Kodiaq ile paylaşıyor. Atlas MQB üzerinde geliştirilen en büyük araç olma özelliğine sahip.

Aracın iç mekanında bolca alan dışında son dönem VW Grup modellerinden tanıdık ama ölçekle büyütülmüş bir yapı sunuluyor. VW doldurulması gereken bolca alan sorununu havalandırma çıkışlarını çok iri tasarlayarak gidermeye çalışmış gibi görünüyor. Bunun dışındaki tüm kontrol elemanları şu veya bu VW modelinden tanıdık.

vw-atlas-004

Karoserin altına geçince bize yabancı bir aleme dalıyoruz. Atlas’ın kaputu altında hayat 2,0 litrelik TSI ile başlıyor. 238 HP güç üreten bu motor sadece önden çekiş ve 8 vitesli otomatik şanzımanla sunulacak. Daha fazlası içinse VW’nin emektar 3.0 VR6’sı devreye girecek. Atmosferik beslemeli V6 ürettiği 280 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. Bu motor da baz olarak önden çekişle satılacak ama isteyenler yarı zamanlı ve elektronik kontrollü (güç gerekli hallerde Haldex kavrama üzerinden arka aksa aktarılıyor) bir 4 tekerlekten çekiş sistemi de alabilecek. Atlas’ın Rusya planlarında 2,0 litrelik bir dizel motor da devreye girecek.

vw-atlas-003 vw-atlas-005