BMW’nin Çin pazarını fethetme planlarının bir parçası olan 1 Serisi Sedan, bu pazara özgü bir model olarak kalmaya mahkum. Neyse ki Bavyeralıların bizim için daha güzel planları var. Muhtemelen 2 Serisi adını taşıyacak 4 kapılı bir coupe Audi A3 Sedan ve Mercedes CLA’nın karşısına dikelmek üzere model gamındaki yerini alacak. Bu iyi haber; kötü haberse o günlerin daha çok uzakta olması. Bu sırada bize düşen Çinliler’in sedanıyla oyalanmak.

bmw 1 serisi sedan

Aslında resmi tanıtımla önümüze gelenler daha önce bilmediğimiz özellikler değil. 1 Serisi Sedan 4,45 metrelik boya ve 2,67 metrelik aks mesafesine sahip. En önemli özellik 1 Serisi Sedan’ın UKL, yani Mini ve BMW 2 Serisi Active Tourer ya da X1 gibi modellerde kullanılan yeni altyapı üzerinde yükseliyor oluşu. Bunun anlamı modelin önden çekişli olduğu ve motor kaputu altında 136 HP güç üreten 1,5 litrelik benzinli motorun olduğu. 118i olarak adlandırılan bu versiyon dışında 120i (192 HP) ve 125i (231 HP) olarak tanımlanan versiyonlarda 2,0 litrelik benzinli motor görev alacak.

bmw 1 serisi sedan

Modelin en dikkat çekici özelliği basın fotoğraflarında abartılı görünen arka diz mesafesi ve açılır panoramik cam tavanı. Diz mesafesi basit bir basın fotoğrafı hilesi de olabilir ama 2 Serisi Active Tourer’dan ve X1’den edindiğimiz izlenim BMW’nin önden çekişli aytyapısını kullanım alanlarını genişletmek için çok iyi kullandığı yönünde.

bmw 1 serisi sedan

Sonuçta BMW 1 Serisi Sedan isteyip sahip olamadığımız bir hediye gibi. Peki bize hiç mi gelmez? Muhtemelen gelmez. Çünkü, basın bültenlerinden anladığımız kadarıyla 1 Serisi Sedan, BMW’nin Çin’deki ortağı Brilliance tarafından geliştirilmiş bir model. Brilliance yerel pazar için 2 Serisi Active Tourer ve 3 Serisi gibi standart modellerin yanında uzun şasili X1 ve 5 Serisi gibi özel modeller de üretiyor. Bu modeller de büyük oranda Çin pazarına özel kalıyor. Çünkü bütün geliştirme çalışmaları Çin şartlarına göre yapılıyor. Anlayacağınız ortada ciddi bir uyumluluk sorunu var. Sonuç olarak biz beklemeye devam edeceğiz.

bmw 1 serisi sedan bmw 1 serisi sedan