5 yerine 6, 3 yerine 4 ve 1 yerine 2, BMW’nin coupe karoser stratejisi kısaca böyle. Bu sayede iki kapı eksik olmasına rağmen fiyat etiketinin yüksek olmasının da bir anlamı oluyor. Tabii içinde bulunduğumuz günlerde bu isim bir karmaşaya da yol açıyor. Çünkü BMW başka bir 2 Serisi versiyonu daha tanıttı ve o önden çekişli bir van. Bizim 2 Serimiz ise arkadan itişli bir coupe. Yani bizimki daha çekici.

BMW 220d

1- Nedir?

Aslında BMW’nin kompakt hatchbacki 1 Serisi’nin coupe karoserli bir versiyonundan başka bir  şey değil. Aynı altyapıya sahip ama 1,6 litrelik baz benzinli motorlar listede yok. Eskiden bu otomobil 1 Serisi Coupe adıyla anılıyordu ama 1 Serisi’nin bir de hatchback karoserle 3 kapılı versiyonu vardı, yani o da başka bir karmaşaydı. Adını bir kenara bırakırsak 2 Serisi Coupe 4,43 metrelik uzunluğa ve 2,69 metrelik aks mesafesine sahip bir otomobil. Yani iki kapısı daha olsaydı çok şık bir kompakt sedan olurdu.

BMW 220d

2- 1’den ne kadar farklı?

1 Serisi’yle 2 Serisi Coupe’nin farkı doğal olarak 3 Serisi’yle 4 Serisi’nin farkından çok daha belirgin. Sonuçta bagaj çıkıntısı olan bir 1 Serisi şimdilik ortada yok. BMW farkı daha iyi belli edebilmek adına burun tasarımını da iyice değiştirmiş. İç mekanda benzerlik daha fazla ama bu da genel BMW ürün gamı benzerliği kadar, sonuçta aynı kumanda birimleri ayrı ayrı farklı modellerde kullanılıyor.

3- Sürüşü nasıl?

Buradaki örnek 2,0 litrelik dizel motora, 8 vitesli otomatik şanzımana ve M Pakete sahip. Bu üçüyle sürüşü için gerçekten etkileyici demek mümkün. Motorun çekiş gücü bilindiği üzere yüksek (184 HP güç ve 380 Nm tork), şanzımanın motorla uyumu da göz kamaştırıyor. Son nesil M süspansiyon kitleri de standart süspansiyon sisteminden çok daha iyi bir konfor/yol tutuş dengesi sunuyor ve gövde hareketlerinin keskinleşmesini sağlıyor. 2 Serisi Coupe’de de durum değişmiyor. Otomobilin yol tutuş becerisi gerçekten yüksek ve eğer zorlarsanız kontrollü bir önden kayma eğilimine giriyor. Arkadan itişli bir coupe için bu garip görünse de bugünlerde hacim modeli üretenler arkası dengesiz bir otomobil geliştirmekten uzak duruyor. Eğer sağ ayağınıza hakimseniz ESP devredeyken bile arka kısımda küçük oynamalar yapabiliyor ve gereksiz direksiyon manevrasından kurtulabiliyorsunuz. BMW bu konuda bilinçli olacağınıza güveniyor. Size destek olmak için de geri beslemesi yüksek bir direksiyon sistemi geliştirmiş. Adaptif şasi ayarlarından Sport ve Sport+ seçildiğinde direksiyon sistemi ve süspansiyon sistemi sertleşiyor ama ikisi de normal ayarlarında da gerekli sertliğe sahip. Sport ve Sport+ daha çok motor tepkisini hızlandırdığı için tercih edilebilir. 8 vitesli şanzıman direksiyondan kumanda edilebiliyor ama sadece 2500 d/d’lık bir bantta mutlu olabilen bir dizel motorla 8 vitesli bir şanzıman bir aradayken vitesleri manuel değiştirmek coupe keyfinden çok kamyon sürücüleriyle empatiyi besliyor.

4- Kullanışlı mı?

Eksik iki kapısına rağmen oldukça kullanışlı sayılabilir. Ön koltuklarda gayet ferah yaşam alanı söz konusu, arka koltuklarında makul alan sunuyor ama bu bölüme geçmek doğal olarak zahmetli. Bagajıysa 1 Serisi’nden 30 litre daha büyük, tam 390 litre. Yol gürültüsü ya da motor gürültüsü gibi rahatsızlık kaynaklarını dışarıda tutmayı iyi başarıyor ve bu sayede de günlük kullanımda yorucu olmaktan uzak. Tabii geride kalan emniyet kemerine uzanmak ve dar park alanlarında yandaki araca hatıra bırakmak sizin için büyük sorun olmamalı.

5- Coupe ve dizel motor uygun mu?

Bu aslında satın alam kararını etkileyecek bir sorun değil. Çünkü 220d’nin motor sesi iç mekandan kesinlikle duyulmuyor, yani kullanırken bunu unutacaksınız. Yakıt parası ise her cüzdanı etkileyebilecek bir özellik ve dizel motor da güzel haberler verebiliyor. Makul kullanımla tüketimi 7,6 litre/100 km gibi bir değerde tutmak mümkün. Fakat hayalinizde daha dışa dönük bir coupe imajı varsa 220d ona uygun değil. Çünkü kalabalık bir kitleye doğru yaklaşırken dizel tıkırtıları sizden önce geliyor. Hele ki soğuk motoru ilk çalıştırdığınızda kalabalığın gözünden hızlıca düşebilirsiniz. Bunun çözümüyse 3,0 litrelik hacimden 326 HP güç üreten motoruyla M235i.

6- Sonuç

2 Serisi Coupe, sportif görünüme önem verenlerin gönlünü çalabilecek hemen her şeye sahip bir otomobil. Borusan Otomotiv fiyatlandırmada çok iyi bir ara nokta bulmuş ve bu sayede 220d, 320d’den biraz daha uygun fiyatla alıcı bekliyor. Yani fazla arkadaşınız yoksa ya da tüm arkadaşlarınızın zaten otomobili varsa şirket otomobili gibi görünen bir sedan yerine şık ve atletik bir coupe tercih edebilirsiniz. Tabii anlamsızca kalitesiz hissettiren kapı içi kaplamalar giib kimi detayları da kabul etmek gerekiyor. BMW 2 Serisi Coupe fiyat listesi için tıklayın.

BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d BMW 220d