Ne WRC ne de 0’dan 100 km/s hıza 6,1 saniyede çıkan i30 N. Hyundai’nin imaj değişiminin anahtarı i30’un alçak tavanlı tarz sahibi versiyonu Fastback. Avrupa’nın en popüler sınıflarından biri olan kompakt hatchbacklerle, sıradanlıktan uzak gövde versiyonlarını birleştiren bir otomobil. Bu otomobil, Hyundai hakkındaki fikirleri sabit müşterileri bile cezbetme yolunda atılmış bir adım. Bu nedenle i30 Fastback Hyundai’nin yakın gelecekteki kaderini çizebilecek bir model.

i30 Fastback, HB karoserli versiyona göre 3 cm daha alçak. Bu alçalmanın 1,5 cm’si şasiden kaynaklı. Yani süspansiyon sistemin alçaltılmış ve yüzde 15 sertleştirilmiş. Anlayacağınız FB sadece farklı bir karoser türevi olmakla kalmayıp biraz daha sportiflik iddiasında. Bunun için görüntüsünde de bir çok farklılık var. Burun tasarımında HB’le ortak farları paylaşmaları, gövdenin geri kalanı incelenince büyük talihsizlik gibi. Özellikle arka tasarımda bırakın i30’u Hyundai ürün gamının geri kalanıyla bile ortak nokta yok. Aşırı eğimli tavan çizgisi bagaj kapağıyla yumuşak bir açıyla birleşiyor ve otomobilin 4,45 metrelik uzunluğunu gizliyor. Tasarım kesinlikle sedan çizgisine sahip değil ve bu da tarz arayanlara iyi haber anlamına geliyor.

İç mekan i30’dan değiştirilmeden alınmış. Bu da bir diğer talihsizlik çünkü değiştirilmeden alınmıştan kastımız herhangi bir değişiklik olmadan, tüm siyahlığıyla alınmış olması. Neyse ki siyahların ortasındaki metal detaylar çekicilik için iyi bir altyapı oluşturuyor. Keşke daha özgün bir tasarım kullanılsaydı ama maliyet korucuları buna izin vermemiş.

i30 FB motor kabutu altında da i30’dan kopmuyor. 1,0 litrelik T-GDI motor bazı oluşturuyor ve onu 1,4 litrelik T-GDI takip edecek. Bunun yanında 1,6 litrelik CRDI dizel motor da sunulacak. i30 FB yıl sonuna doğru piyasaya sunulacak, ülkemizdeki satışınaysa 2018’in ilk aylarında başlanması bekleniyor.