Hyundai kompakt sınıfta yeni bir sayfa açmayı planlıyor. i30’un yeni nesli evrimsel gelişim gösteren tasarımının altında yepyeni özellikler taşıyor. Hatchback karoserli versiyon kısa süre içinde ülkemizde de satışa sunulacak ama bu arada aile de büyümeye devam ediyor.

Ailenin tanıtılan en yeni üyesi station wagon karoserli versiyon. Bu versiyon eskiden CW koduyla anılıyordu ama anlaşılan artık sadece i30 Wagon olarak anılacak.

i30 Wagon’un seleflerinin aksine daha kibar tasarıma ve hatchback versiyona göre farkedilir boy avantajına sahip. 4,58 metrelik boyu HB versiyondan (4,34 metre) 24 cm daha fazla fakat aks mesafesi 2,65 metre iye birebir aynı. Fazladan boy tabii ki bagaj için kullanılmış. İlk yapılan açıklamaya göre Wagon’un bagaj hacmi 602 litre. Tabii bu alan muhtemelen lastik tamir kitiyle geliyordur. Arka koltuk sırtlıklarının yatırılmasıyla hacim 1650 litreye genişliyor.

i30 Wagon’un kaputu altında 1,4 litre hacimli atmosferik beslemeli benzinli motorun yanında 1,0 litre ve 1,4 litre hacimli turbo beslemeli benzinli motor ve 1,6 litre hacimli dizel motor yer alacak. Yeni geliştirilen turbo beslemeli motorlardan 1,0 litrelik olan 120 HP güç ve 171 Nm tork üretiyor. 1,4 litrelik olan turbo beslemeli benzinli motorsa 140 HP güç ve 242 Nm tork üretebiliyor.

i30 Wagon’un satışına yaz aylarında başlanması bekleniyor ve umarız bu beklenti ülkemiz için de geçerli olur.