Önce tarih bilgisi. 1 Nisan’da şaka yapma geleneğinin kaynağı üzerinde tartışmalar var ama kesin olan Romalıların 1 Nisan’ı yılbaşı olarak kabul etmesi ve bugünü festivaller eşliğinde geçiriyor olmaları. Benzer şekilde Hindular için de yılbaşı baharın ve bereketli mevsimlerin başlangıcı olan Nisan ayı. Sonuçta bugün dünyanın önemli bir kısmı için 1 Nisan demek şaka yapmak demek. Otomobil üreticileri de bu akımdan eksik kalmıyor. Üstelik devasa bütçeleriyle gerçekten inandırıcı şakalar yapabiliyorlar.

Örneğin Opel. Alman üretici kompakt hatchbacki Astra’nın Copacabana isimli özel bir serisini tanıttı. Önümüzdeki yaz Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası için özel olarak üretilen serinin koltukları çimen kaplı ve zemininde halı yerine kum var. Son olaraksa kornası unutulmaz vuvuzella tonunda çalıyor. Sahip olmak için sabırsızlandınız değil mi?

 

1 nisan honda jazz

 

 

Honda ise müşterilerine müjdeli bir haber veriyor. Kimi pazarlarda Fit adıyla satılan Jazz için kendin yap setinin duyurusu bir video eşliğinde yapılmış. Bu sayede onlarca kolinin içinde gelen Jazz parçalarını evinizde birleştirerek boş vaktinizi değerlendirebiliyorsunuz. Tabii bunun için gerekecek vinçler, lazerli kaynak makineleri gibi malzemelerin elinizde bulunuyor olması gerekiyor. Laf aramızda kalsın kolilerden gelen parçaları bileştirerek üretim yapan fabrikalar gerçekten var ama onlar adı üzerinde fabrika.

 

1 nisan mini cooper t

 

Mini ise Britanya gelenekleriyle çevreciliği birleştiren yeni bir Mini Hatchback versiyonu tanıttı: Mini Cooper T. Yeni Cooper versiyonunun en büyük özelliği yakıt olarak çay yapraklarından üretilmiş bio yakıt kullanması. Cooper bu yakıtın verimliliği sayesinde 1 fincan çayla 40 mil (yaklaşık 64 km) mesafe katedebiliyor. Üstelik Mini bu alternatif yakıtlı modelinde olası kazalara karşı da önlem almış. Aracın yakıt deposundaki çaya kurabiye bandırılması önleyici bir sistem standart donanımda sunuluyor!

 

1 nisan bmw

 

 

BMW de en az Mini kadar yaratıcı bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Yavaş giderken bile yüksek hız hissi yaratacak yepyeni sistem, havalandırma çıkışlarını kullanarak araç içindeki kuvvet hissini değiştiriyor. Ayrıca ön koltuklara elektrik verilerek heyecan katsayısı biraz daha arttırılıyor.

 

1 Nisan Skoda yeti

 

Skoda’nın Yeti için hazırladığı yeni donanımsa aslında bu araçla ilk baştan beri gelmesi gereken bir kürkten başkası değil. Yapılan açıklamaya göre üreticinin Himalaya Dağları’nda çalışan mühendis ekibi tarafından geliştirilen sahte kürk, kutup soğuklarında bile aracın ısıtma sistemini çalıştırmaya gerek bırakmayacak kadar etkili. Böylece yakıt tüketiminin düşürüldüğü de açıklamaya eklenmiş. Keşke gerçek bir Yeti görseydik de Skoda mühendislerinin bu kürkle orijinale ne kadar yaklaştığını kıyaslayabilseydik.

 

1 nisan Red Bull

 

Son yenilikse sosyal medya açısından önemli. Formula 1 otomobillerinde direksiyon üzerinde pek çok fonksiyon bulunuyor ama Red Bull’un ortaya çıkarttığı gibi çok önemli bir özellik bugüne kadar eksikmiş. Bu büyük yenilik sayesinde Red Bull pilotları artık yarış sırasında Tweet atabilecek. Sistem büyük oranda otomatik çalışacak, ne zaman ki bir pilot Ferrari sollarsa otomatik Tweet fonksiyonu devreye girerek bunu pilotun hayranlarına bildirecek. Dahası pit stoplar sıasındaki boş vakitlerinde pilotların atılan Tweetleri görme şansı da olacak. Sistem Bahreyn GP’sinde test edilecek. FIA’nın böyle sululuklara karşı sert tavrı biliniyor ve bu özelliği nasıl değerlendireceği merak konusu…