Kendinize uygun fiyat karşılığında makul sürüş keyfi ve bolca yaşam ve yükleme alanı arıyorsanız bakmanız gereken yer  küçük sınıfla kompakt sınıf arasındaki boylarıyla Citroen C-Elysee ve Skoda Rapid olmalı. Bu iki model aynı zamanda Peugeot 301 ve Seat Toledo’yu da büyük oranda temsil ediyor. Yani biraz hayal gücüyle bu 4 modelli bir karşılaştırma olabilir. Peki kim geçer?

citroen celysee skoda rapid

İç mekan

Eskiden pazarın en uygun fiyatlı sedanları olan modeller küçük sınıf bir hatchbackin iç mekanının bazı tasarruf tedbirleriyle elden geçirilmiş haline sahip olurlardı. Günümüzdeyse büyüyen taleple birlikte bu sedanlar özgün iç mekanlara sahip oldu. Tabii tasarruf tedbirleri hala elden bırakılmadı. İki model de sert plastiklerle üretilmiş kokpitlere sahip. Fakat parmaklarınızı kokpitin üzerinde gezdirmediğiniz sürece bu rahatsızlık vermiyor. Sonuçta artık neredeyse hiçbir üretici eskinin berbat görünümlü gri plastiklerine otomobillerinde yer vermiyor. Citroen kokpitin büyük bölümünde lake görünümlü bir plastik kullanmış ki bu da kalite algısını iyi anlamda etkiliyor. Skoda ise üst kısımda nispeten daha kaliteli plastik kullanırken krom detaylarla Alman tarzı şıklık peşine düşmüş.

Citroen C-Elysee: 5/10 Skoda Rapid: 5/10

 

skoda rapid citroen celysee skoda rapid citroen celysee

Ergonomi

Citroen, uygun fiyatlı bir otomobilde yapılması gereken tasarrufu kimi noktalarda biraz abartmış. Cam kumandalarının vites kolunun önündeki yeri zaten kullanımı zorlaştırırken bir de tek dokunuşta açılma fonksiyonundan yoksun bırakılmaları durumu iyice kötüleştiriyor. Bunun yanında direksiyonun sol altındaki ayna ayar düğmesini ancak şanslıysanız bulabiliyorsunuz, arka cam kumandaları da 80’lerin sonlarındaki gibi iki ön koltuğun arasında yer alıyor. Bunun yanında orta konsoldaki kumandaların kullanımı gayet basit ve akıl karıştırıcılıktan uzak. Skoda da Rapid’in ilk döneminde benzer bir hata yaparak arka cam kumandalarını ön kapıya yerleştirme zahmetinden kaçmıştı. Fakat yeni üretimlerde 4 camın kumandası da sürücü kapısında yer alıyor. Rapid’in kokpiti, tarzı gibi Alman ekolünden gelen titiz ergonomi anlayışıyla yerleştirilmiş. Düğmeler büyük ve sezgisel kullanıma uygun yerleştirilmiş. C-Elysee’de direksiyon derinlik ayarı sunulmuyor ama pedallarının derin yerleşimi sayesinde uygun sürüş pozisyonu ayarlamak çoğunlukla zor olmuyor.

Citroen C-Elysee: 5/10 Skoda Rapid: 7/10

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Citroen C-Elysee Skoda Rapid

Yaşam ve yükleme alanı

Küçük sınıf bir hatchback yerine bu modellerden birini tercih etmeyi planlıyorsanız sizin için bu bölüm çok önemli olmalı. Rapid 4,48 metrelik boyuyla C-Elysee’nin 4,42 metrelik boyundan fazlasına sahip. Fakat iki aks arasındaki mesafede C-Elysee (2,65 metre) Rapid’e (2,60 metre) göre 5 cm’yle önde. Tabii ki iç mekanlarda bunu hissetmek o kadar kolay değil. İki otomobilin de ön koltuklarında sunduğu yaşam alanı hissi kompakt sınıfın gerisinde ama küçük sınıftan da iyi. Arka koltukta ise kompakt sınıf sedanları bile aratmayan diz ve baş mesafesi var. İki otomobilde de arka koltukta bacak bacak üstüne atarak oturmak bile mümkün. Tasarımların süslerden ve sportif çizgilerden uzak kalması sayesinde cam alanları geniş ve tavan da garip eğimler yaparak baş mesafesini sınırlamıyor. Bagaj hacimleri incelendiğinde ikilinin asıl odak noktası da ortaya çıkıyor. Citroen boyu 4,5 metre bile olmayan bir otomobilde 506 litrelik bagaj hacmi yaratarak büyük başarı elde etmiş. Ne yazık ki bu Skoda’yı altetmeye yetmiyor. Rapid’in 530 litrelik bagajı sadece daha geniş değil, arka camla birlikte açılan kapağı sayesinde daha da kullanışlı. Teorik olarak arka koltuklarını yatırdığınızda Rapid’le buzdolabı bile taşıyabilirsiniz. Citroen’in bagaj kapağıysa kendi kendine açık bile duramayacakmış gibi görünüyor.

Citroen C-Elysee: 8/10 Skoda Rapid: 9/10

 

Citroen C-Elysee Skoda Rapid Citroen C-Elysee Skoda Rapid

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Citroen C-Elysee Skoda Rapid

Motor ve şanzıman seçenekleri

İki modelin motor-şanzıman seçenekleri anlamında zengin içerik sunması beklenen bir durum. Zenginlik konusunda Skoda bir adım önde ama Citroen de beklentileri karşılamakta zorlanmıyor. Bu ikiliyi tercih ederken öne çıkan özellik makul fiyatsa yönünüz 1,2 litrelik baz motorlar olmalı. Citroen’de 72 HP ve Skoda’da 75 HP güç üreten 3 silindirli benzinli motorlar kullanılıyor. İki motor da bu başarılı sedanlara alt-orta devirlerde canlı bir karakter sunabiliyor. Tabii ki burada bahsettiğimiz ataklık değil, can sıkmamak. Baz motorlar şehir trafiğinde oldukça tatmin ediciyken otoyolda tork eksikliğini hissettiriyorlar. Bundan hoşlanmayanlar rotasını aradaki seçenekleri atlayıp dizel motorlara çevirmeli. Citroen, başarılı dizel motorunun 92 HP güç ve 230 Nm tork üreten versiyonunu C-Elysee için kullanıyor ve 1090 kg’lık boş ağırlığıyla bu versiyon gerçekten akıcı sürüşler sunabiliyor. Dizel motorun devir bandı geniş ve alt devirlerden itibaren iyi çekiş sunuyor. Otoyolda da nefesi kolay kesilmiyor. Bütün bunlara rağmen tüketimin her zaman 6,0 litre/100 km’nin altında tutulabiliyor olması da pastanın kreması oluyor. Skoda ise 1,6 litrelik dizel motorun, manuel şanzımanla 105 HP DSG  şanzımanlaysa 90 HP güç üreten versiyonlarını sunuyor. Bu motor tıpkı Citroen’in motoru gibi etkileyici tüketim rakamları sunsa da alt devirlerde cansız bir alana sahip. Bu nedenle ya vites koluyla biraz daha barışık olmanız ya da pahalı DSG şanzımanı tercih etmeniz gerekli. Neyse ki manuel şanzımanın geçişleri net ve kemiksiz. Tüketimi ön planda tutanlar dikkatli kullanımla iki modelde de 5,0 litre/100 km’nin altına inen rakamlar elde edebiliyor.

Citroen C-Elysee: 15/20 Skoda Rapid: 14/20

 

citroen celysee skoda rapid citroen celysee skoda rapid

Konfor, kullanım kolaylığı

İki model de iç mekanlarında yüksek ses konforu sunarak dikkat çekiyor. Bu durum dizel motorlar tercih edildiğinde de, en azından motorlar ısındıktan sonra, geçerli olabiliyor. Hem Citroen hem de Skoda sedanlarında önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuklu aks kullanıyor. C-Elysee’nin arka aksında beklenen vuruntu sesleri yerine yeterince darbe emiş hissediliyor. Sistemin kabalaşması için yükleme sınırlarına ulaşması gerekiyor. Rapid’de ise daha sert ayarlar kullanılmış. Özellikle araç boşken darbe emişi kuru hissettiriyor ve kısa darbeleri çoğunlukla savuşturamıyor. Direksiyon sistemiyse park manevraları için yeterince yumuşakken yüksek hızlarda da güven verecek kadar sertleşiyor. C-Elysee’nin sertlik ayarı park manevralarında biraz daha zorlayıcı olabilir.

Citroen C-Elysee: 7/10 Skoda Rapid: 5/10

 

Yol tutuş ve güvenlik

Konfor konusunda aldığı artılara rağmen yol tutuş konusunda da oldukça başarılı olması Citroen C-Elysee için iyi haber. Virajlarda iz takibi konusunda oldukça başarılı ve direksiyonu da beklenmedik derecede sağlıklı geri bildirim yapıyor. Tabii buradan çıkarılacak sonuç bu otomobilin bir GTI’ın sürüş keyfine sahip olduğu değil yeterince güvenli olduğu. ESP standart donanımda ama kuru zeminlerde çoğunlukla sesizce köşesinde oturuyor. Hızlı virajlarda salınım yapmıyor ya da ağırlık transferlerine korkutucu tepkiler vermiyor. Sert ayarlı süspansiyon sistemiyle Rapid daha iyisini başaramıyor ama en az rakibi kadar güven veren sürüş sunabiliyor. Direksiyon sistemi daha yapay hisler yayıyor, hızlı ve net çalışıyor ama iletişimi yetersiz. İkiliden sadece Rapid EuroNCAP çarpışma testine girmiş ve yüzde 94’lik yetişkin koruma seviyesiyle testten ayrılmış. ESP, 2014 model yılında Active isimli baz donanımın listeden kaldırılmasıyla Rapid’in standart donanımları arasına dahil oldu. Rapid’de 4 havayastığı standart olarak sunuluyor ve perde havayastıkları Elegance isimli üst donanım listesinde yer alıyor. C-Elysee’de ise 2 havayastığı standart donanımdayken yan havayastıkları ise sadece Exclusive isimli en üst donanım seviyesinde sunuluyor.

Citroen C-Elysee: 6/10 Skoda Rapid: 7/10

 

Fiyat ve donanım

Fiyat listeleri incelendiğinde Citroen’in cam kumandalarının yerleşimi, bagaj kapağının basitliği ya da direksiyon derinlik ayarı sunmaması gibi giderlerden niye kurtulduğu ortaya çıkıyor. İkilinin baz fiyatları arasında bile ciddi fark bulunuyor. Dizel motorlar tercih edildiğindeyse fark biraz daha artıyor. Donanım anlamında C-Elysee’nin eksikleri var ama yokluğu en fazla hissedilen eksik havayastıkları olacaktır. Bunun yanında Rapid’i konfor konusunda daha ileriye taşımak mümkün.

Güncel fiyat bilgileri;

Citroen C-Elysee fiyat listesi için tıklayınız

Skoda Rapid fiyat listesi için tıklayınız

Citroen C-Elysee: 17/20 Skoda Rapid: 14/20

 

Citroen celysee skoda rapid Citroen celysee skoda rapid

Sonuç:

C-Elysee başarılı süspansiyon sistemi ve ergonomi hatalarıyla birlikte sunulan uygun fiyatıyla Rapid’i geride bıraktı. Sonuç, A noktasından B noktasına rahatça gitmek için C-Elysee’nin daha iyi bir seçenek olduğunu gösteriyor ki bu da varoluş hedefini tam 12’den vurduğunu gösteriyor. Detaylara daha fazla önem veriyorsanız rotanızın Rapid’e dönmesi olması sizi daha mutlu edecektir.

Citroen C-Elysee: 63/100 Skoda Rapid: 61/100