Yerden yüksek ne varsa koşup alan bir kitle sayesinde sıradan otomobiller kenara atılmış durumda. Tabii buna üreticiler de hızla tepki veriyor ve her sınıfa crossover kazandırıyor. Citroen C3 Aircross, küçük crossover sınıfına önümüzdeki bir kaç ay içinde giriş yapacak pek çok modelin ilk. Onu Seat Arona, Kia Stonic, Hyundai Kona ve VW T-Roc takip edecek. Bu sınıfta halihazırda bir sürü model var, lafın kısası burası bir cadı kazanı ve C3 Aircross da bu kazana balıklama atlamaya hazırlanıyor. Peki küçük Fransız bunun için yeterince hazır mı?

citroen c3 aircross test yorum

1- Nedir?

Citroen’in küçük crossoverı. Boyu 4,15 metre ve aks mesafesi de 2,60 metre. Bunlar sınıf ortalamalarını gösteriyor. C3 Aircross yerden yüksekliğiyle sınıfının geri kalanından ayrılıyor. Bu sayede biraz daha heybetli ve biraz daha maceracı görünüyor. Genel tasarım detayları C3’ten alınmış ama donanımlara göre renklendirilebilir detaylarıyla premium müşterilerinin keyiflerini besleyebilir.

citroen c3 aircross test yorum

2- İç mekanı nasıl?

Büyük oranda C3’ten alınmış ama ufak tefek farklılıklarla karakteri de değiştirilmiş. Bu değişikliklerin işleve yansıması da iyi. Örneğin vites kolunun önündeki bardaklığın zemini çıkartılarak derinliği arttırılabiliyor. Kokpitin malzeme kalitesi ortalamayı ancak tutturuyor. Ele gelen kısımlarda genelde iyi malzemeler kullanılmış. Büyük dokunmatik ekran tüm ayarların merkezini oluşturuyor ve standart olarak sunuluyor. Genel ergonomi iyi ve görüş açıları da modern bir araç için makul.

citroen c3 aircross test yorum

3- Arka koltukları nasıl?

Boyuna göre makul diz mesafesi ve gayet iyi baş mesafesine sahip. Eğer üst donanım seviyesine sahip bir örnek satın alırsanız kızaklı arka koltukla bu bölümde değişkenlik de elde edebiliyorsunuz.

citroen c3 aircross test yorum

4- Bagajı nasıl?

Standart olarak 410 litrelik hacim sunuyor ki bu da sınıf ortalamasının biraz daha üzerinde. Dahası kimi kompakt sınıf hatchbackler de bu seviyenin gerisinde kalıyor. Kızaklı arka koltuk sırasıyla bu değeri 520 litreye çıkartabiliyorsunuz ki bu da kompakt sınıf sedanların en iyileriyle benzer bir değer. Bu sırada arka koltuk diz mesafesi neredeyse yok oluyor ama eğer çocuklarınız küçükse bu işinize yarayabilir. Bu değişkenlik C3 Aircross’un kilit ve ayrıştırıcı özelliği. Sadece en üst donanım seviyesinde sunulması çok büyük bir şanssızlık.

5- Motor seçenekleri nasıl?

İki seçenek var: 1,6 litrelik dizel motor ve manuel şanzıman ya da 1,2 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzıman. Dizel motor 100 HP güç ve 254 Nm tork üretiyor, çekişi güçlü, tutumlu ve şanzımanla uyumu da sorunsuz. Bu motor tüm donanım seviyelerinde satın alınabiliyor. 1,2 litrelik Puretech motorsa turbo besleme sayesinde 110 HP güç ve 205 Nm tork üretip bunu 6 vitesli EAT6 tork konvertörlü otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Bu motorun da çekiş gücü ya da tüketim konusunda önemli bir eksiği yok. Dahası otomatik şanzıman da hem konfor hem de performans açısından büyük rahatlık sağlıyor. Bu motor ne yazık ki sadece en üst donanım seviyesiyle sunuluyor. Dikkatinizi çekmiştir, C3 Aircross’un gerçek bir giriş seviyesi motor seçeneği yok.

6- Sürüşü nasıl?

Yerden yüksek bir araç olduğu için süspansiyon sistemi beklenenden sert ayarlanmış. Bu da doğal olarak darbe emiş kabiliyetini sınırlandırıyor. Tabii bu ilk izlenim, zira kullandığımız aracın lastik basınçlarını bile kontrol edemediğimiz için bu konuda kesin kararı aracı test parkımıza dahil ettiğimizde vermemiz daha doğru olacak. C3 Aircross’un direksiyonu iyi ayarlanmış ve yol tutuş becerisi de yeterince iyi. Kabinin izolasyon konusunda ufak sorunları var; kapı fitillerinden rüzgar sesi sızması yepyeni bir otomobilden beklenmeyecek bir durum.

7- Fiyatı nasıl?

Baz motor yok, baz donanım yok. Bolluk ve güç hüküm sürüyor, bu da doğal olarak C3 Aircross’un fiyatlarına yansıyor. Başlangıç seviyesi rakiplerinin çok üstünde, donanımla kıyaslanınca bu normal ama içinde bulunduğumuz döneme uygun olduğu şüpheli. Donanım listesi ne çok zengin ne de eleştiri alacak kadar fakir, ortaya karışık.

Citroen C3 Aircross fiyat listesi için tıklayın.

8- Sonuç

Citroen büyüyen pazara iyi bir giriş yapmış yapmasına ama donanım ve fiyatlandırma konusunda gereğinden fazla cesur görünen bir stratejiye sahip. Bu haliyle C3 Aircross’un satış rekorları kırmayacağı ortada ama gerçek potansiyelini göstermek için yeterince donanımlı olması gayet iyi bir sonuç. Bu otomobili tercih etmek için yerden yüksek araçları gerçekten sevmeniz ve sürüden ayrılmaya da istekli olmanız gerek.

citroen c3 aircross test yorum citroen c3 aircross test yorum citroen c3 aircross test yorum citroen c3 aircross test yorum