Devir otomobilde tarz devri ve otomobil üreticileri de ana uygun yaşamayı severler. Bu nedenle sadece şekli itibariyle farklılaşan otomobiller çevremizi sarmış durumda. Bir de tabii yerden yüksek araçların daha çok kazandırdığını keşfetmeleri de buna eklenince devir tarz sahibi crossoverların devri oldu. Bu türün ilk örneklerinden biri Nissan Juke’du. Sıradışı tasarımıyla bu crossover o kadar başarılı oldu ki takipçileri daha iyisi için bazı sınırları gevşetmek zorunda kaldı. Örneğin C4 Cactus’le Citroen, pazara çıkarken sadece Juke kadar tarz sahibi olmakla yetinmeyip, kullanışlılık, düşük kullanım maliyetleri ve hafiflik açısından da büyük ilerleme vaadini ekledi. Peki o zaman Citroen bu özellikleriyle sınıfın kurucusuna karşı durabilir mi? Mücadelemizin adını koyduğumuza göre kim geçer bakalım.

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke

İç mekan

Aynı sınıfta birbirinden bu kadar farklı kokpitler bulmak çok kolay değil. Nissan yuvarlak çizgiler ve bir şekilde motosikletleri hatırlatan kokpitiyle dikkat çekerken Citroen ferahlık için her şeyi yapmış. İki kokpitin kalite algısı yönünden birbirinden üstün gelen özelliği yok ama zaten birini beğenen diğerini beğenmeyeceği için sonucun çok anlamı da yok. Nissan kokpiti sürücüsünün içine gömüldüğü bir koza gibiyken Citroen kokpiti sürücüsünün üzerine kurulduğu bir sofa gibi. Üstelik bu temel farklılıklar tüm özelliklerde kendini göstermeye devam ediyor.

Citroen C4 Cactus: 7/10 Nissan Juke7/10

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke

Ergonomi

Küçük sınıf crossover müşterileri anlaşılan denemelere çok açık. Çünkü iki üretici de cesur denemeler yapmış. Tabii cesaret konusunda Citroen’in eline su dökmek zor. C4 Cactus’un kokpit deneyimi ve ergonomik başarısı sadece ve sadece dokunmatik ekranlarla aranızın nasıl olduğuyla ilişkili. Eğer hayatınızda hiç akıllı telefon ya da tablet bilgisayar kullanmadıysanız mantığını anlamanız bir 5 dakikanızı alacaktır. Bunlardan birini bile kullandıysanız alışma süreniz ortadan kalktı demektir. Ortadaki büyük ekrandan tüm ayarları yapmak çok kolay ve bu ekrana ulaşmak da çok rahat ama sürüş sırasında kimi ayarları dokunmatik ekran üzerinden yapmak için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekiyor. Bunun dışında otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip versiyonlarda vites düğmeleri fazlasıyla kolay erişilebilir konumda ve dışarıdan gelecek müdahaleler için herhangi bir savunması da yok. Yani çocuğunuz ya da köpeğiniz vitesi bir anda boşa alabilir. Nissan bu konuda daha tutucu ama dokunmatik ekran mucizesine onlar da inanmış. Müzik sistemi kokpitin merkezinde ve hem dokunmatik ekrana hem de bolca fiziki düğmeye sahip. Alt taraftaki havalandırma kumandaları biraz aşağıda kalıyor ve kullanmak için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekiyor. Aynı bölümü sürüş bilgilerini okumak için de kullanabiliyorsunuz ve bu oldukça zor. Neyse ki burada gösterilenler sadece bilgisayar oyunlarına özgü ve hayati önem taşımayan bilgiler (turbo basıncı, G kuvveti vb…) çünkü anlık değişimlerini izlemeniz imkansız.

Citroen C4 Cactus: 8/10 Nissan Juke8/10

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke

Yaşam ve yükleme alanı

Cactus tek başınayken heybetli görünüyor ama Juke’un yanında havası sönüyor. Gerçekte ikilinin boyutları da çok farklı değil. C4 Cactus 4,13 metre boya ve 2,59 metre aks mesafesine sahip. Nissan Juke ise 4,15 metre uzunluk ve 2,53 metre aks mesafesine sahip. Juke çok daha yüksek gibi görünüyor ve öyle de: Rakibinin tavan yüksekliğiyle arasındaki farkı 8 cm, C4 Cactus tavan raylarıyla hesaplandığında bile aradaki fark 3 cm. Bütün bu veriler ışığında kimin kazandığını belirlemek kolay gibi görünüyor. Fakat öyle değil. Aslında iç mekan genişliği konusunda Citroen’in açık bir önderliği var. Fransız mühendisler aks mesafesindeki fazlalığı çok iyi kullanmış ve üzerine de takıntılı bir şekilde ferahlık için çalışmış. Sonuçta Cactus’un iç mekan ferahlığı da alan hissi de kompakt sınıfta bile kendine rakip arayabilir hale gelmiş. Juke ise küçük sınıfın ortalamalarına daha yakın. Arka koltuklarda diz mesafesi iyi ama hiçbir koltuğunda tam bir ferahlık sunamıyor. Buna bir de arka yan camların aşırı dar olması ve koyu renk iç mekan kaplamaları eklenince ferahlık iyice kayboluyor. Bagaj açısındansa C4 Cactus’un 358 litrelik hacmi de Juke’un 354 litrelik hacmi de küçük sınıf yerine kompakt sınıfla benzer. Cactus’ün bagaj zemini genişliği daha iyi ama arka koltuk sırtlığı tek parça halinde katlandığı için değişkenliği sınırlı.

Citroen C4 Cactus: 9/10 Nissan Juke7/10

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke

Motor ve şanzıman seçenekleri

İkisi de aynı sınıfa dahil olmalarına ve aynı müşteri kitlesine hitap etmelerine nağmen Cactus ve Juke’un motor/şanzıman seçenekleri oldukça farklı. Citroen Cactus’un ürün yelpazesinde şimdilik dizel motor üzerine öne çıkmış görünüyor. 92 HP güç ve 230 Nm tork üreten dizel motor, 6 vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satılıyor. bu motor yüksek çekiş gücü ve düşük tüketimiyle etkileyici, ayrıca ETG6 otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla uyumu da yüksek. Bunun dışındaysa tek benzinli motor 82 HP güç ve 116 Nm tork üreten, 1,2 litrelik 3 silindirli ve atmosferik beslemeli motor. Bu motoru 5 vitesli manuel ya da 5 vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satın almak olası. Motorun kağıt üzerinde çok iştah kabartıcı olmadığı ortada. Fakat Cactus’un 975 kg ağırlığı da çok fazla değil ve bu sayede de motor, en azından araç boşken ve şehir hız limitleri dahilinde kesinlikle zayıf hissettirmiyor. Yine de otoyol hızlarında nefesi erken kesiliyor ve yüklü kullanımlarda da yokuşlarla arası çok barışık değil. Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman nesilden nesile bir hayli gelişti ve günümüzde de vites değişim hızları ve süreleri anlamında oldukça iyi konumda. Yine de konvansiyonel otomatik şanzımanın konforunun yanından bile geçemiyor. Özellikle ağır akan trafikte devamlı vites değiştirerek hem kendisini hem de yolcularını yoruyor. Citroen basit bir düğme ile şanzımanda manuel değişim modunu daimi kılabilir ve bu sorunun önüne geçmek için seçenek sunabilirdi ama nedense yapmamış. Motorun en önemli özelliği düşük tüketimi, şehir trafiğinde bile 7,2 litre/100 km’lik tüketimle yetinebiliyor ve bu sayede de dizel motorlu kardeşini zor durumda bırakıyor. Nissan, Juke için 1,6 litrelik atmosferik benzinli, 1,2 litrelik turbo benzinli ve 1,5 litrelik dizel motor seçenekleri sunuyor. Bunlardan 1,6 litrelik olan (115 HP güç ve 158 Nm tork) sadece CVT otomatik şanzımanla sunuluyor ve hem performans hem de tüketim konularında vasatın ancak biraz üzerinde özellikler sunuyor. Eğer manuel şanzımanla derdiniz yoksa çok daha şanslısınız. Yeni geliştirilen 1,2 litrelik turbo beslemeli motor, şimdilik sadece 6 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor ve ürettiği 190 Nm torkla Juke’a çok başaralı performans hissi kazandırıyor. Motorun çekiş gücü yüksek, devirlenme istekliliği etkileyici ve çok ama çok dikkatli kullanıldığında da 7,4 litre/100 km’lik tüketimle yetinebiliyor. Öbür taraftan normal kullanımda tüketim değeri dikkat çekici şekilde 9,0 litre/100 km’ye yaklaşabiliyor. Bu nokta da Renault’nun meşhur 1,5 litrelik dizeli ve bilinen iyi özellikleri devreye giriyor. 110 HP güç ve 260 Nm’lik tork, düşük tüketim, keyifli çekiş ve nispeten düşük gürültü seviyesi. İkili arasında baz benzinli motor ve otomatik şanzımanlar arasında seçim yapmak gerekirse, Citroen’in motoru şanzımanın zaıflıklarına karşın öne çıkıyor.

Citroen C4 Cactus: 14/20 Nissan Juke13/20

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke

Konfor, kullanım kolaylığı

C4 Cactus de Juke da önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuklu süspansiyon sistemlerine sahip. Fakat ikilinin ayarları birbirinden çok farklı. C4 Cactus daha gevşek hissettiriyor ve darbe emerken bir yandan da salınım yapmasıyla dikkat çekiyor. Juke ise daha sıkı, daha elit hissettiriyor. Sonuçta bakıldığında Juke’un süspansiyon sistemi çok daha olgun. Kabin içi sessizliği konusunda da Juke bir adım önde. Kullanım kolaylığı kısmındaysa Citroen kendi yenilgi fermanını imzalıyor. Fransızlar yaptıkları araştırmalarla kimi donanımların tüketicilerin ilgisini çekmediğine karar vermiş. Böylece C4 Cactus’te açılabilen arka camlar, asimetrik katlanabilen arka koltuklar ve cam tavanda perde gibi donanımlar sunulmuyor. Sorun şu ki birileri bu donanımların birini ya da hepsini satın alma kararını etkileyecek kadar çok isteyebilir. Örneğin cam tavan perdesi olmamasına rağmen iç mekanı ısınmaktan koruyor olabilir ama kimi zaman özellikle arka koltuk yolcuları buradan giren güneş ışığından rahatsız olabiliyor. Juke’un böyle sorunları yok, arka camları açılabiliyor, cam tavanının perdesi var ve arka koltuk sırtlıkları asimetrik olarak yatabiliyor. Benzer donanım seviyesine sahip C4 Cactus’le Juke arasındaki ağırlık farkıysa 200 kg’a yakın.

Citroen C4 Cactus: 5/10 Nissan Juke7/10

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke

Yol tutuş ve güvenlik

C4 Cactus yol tutuş konusunda iddialı değil ama başarılı. Aslında yol tutuş konusunda belirgin bir zayıflığı yok, hatta izini kendinden emin bir şekilde takip ediyor ve en fazla yüksek hızlı sürüşler sırasında gelen yan rüzgarlara karşı zorlanıyor. Ani engel aşma manevralarında ağırlık transferine tepkisi hassas ama ESP çok sıkı çalışıp bunu sorun olmaktan çıkarıyor. Direksiyonu hızlı çalışsa da bilgilendirme konusunda etkisiz ve ataklık yerine konfor için çalışıyor. Sonuç olarak Cactus viraj delisi olmadan güvenli sürüş sunma derdinde. Juke ise biraz daha eğlenceli. Direksiyonu hassas ama en az rakibi kadar geri bildirimden yoksun, süspansiyon sistemiyse yol tutuş konusunda iddialı. Güvenlik konusundaysa bir ikilem var. Cactus yepyeni bir model olarak EuroNCAP testine 2014’te girmiş ve yardımcı sistemler listesindeki eksikler nedeniyle 4 yıldızla yetinmiş. Juke ise bu tür kısıtlamaların olmadığı 2011 yılında teste tabi tutulmuş ve 5 yıldız almış. Fakat ikilinin sonuçları incelendiğinde Cactus’ün özellikle yaya koruma konusunda rakibinden çok daha iyi olduğu dikkat çekiyor, diğer testlerdeyse ikili kafa kafaya sonuç almış.

Citroen C4 Cactus: 7/10 Nissan Juke7/10

Fiyat ve donanım

Yapılan fedakarlıklar sayesinde C4 Cactus’un fiyatının da yeterince ucuz olması beklentiler dahilinde. Ne yazık ki durum böyle değil. C4 Cactus ve Juke’un baz versiyonları arasında ciddi bir fiyat farkı söz konusu, fakat donanım farkı neredeyse yok. Hal böyle olunca bu kadar fedakarlık yapmanın ödülü nerede diye düşünmeden edilmiyor. İkilinin donanımları farklı şekillerde zenginleştirilebiliyor. Örneğin Juke’da akıllı anahtar ve 4 kameralı çevre görüş sistemi satın alınabilirken Cactus’te de otomatik park sistemi satın alınabiliyor.

Güncel fiyat bilgileri;

Citroen C4 Cactus fiyat listesi için tıklayınız

Nussan Juke fiyat listesi için tıklayınız

Citroen C4 Cactus: 10/20 Nissan Juke14/20

Sonuç:

C4 Cactus ile Citroen Fransızlar’a özgü bir risk analizi yapmış ve bu analiz için tamamen doğru demek çok zor. Yapılan fedakarlıkların fiyat listesi yerine sadece tartıya yansıması tüketicilerin tereddüdünü arttıracaktır. Ayrıca ortaya rakibinden pahalı ama kullanışlılığı düşük bir araç çıkıyor. Juke ise özellikle makyaj sonrasında kazandığı özellikleriyle bıçkınlığına sürüş kalitesi de ekleyerek gerçek potansiyelini ortaya çıkartmış. 1,2 litrelik turbo beslemeli motora da CVT şanzıman gelirse çekiciliği daha da çok artabilir.

Citroen C4 Cactus: 60/100 Nissan Juke63/100

Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke Citroen C4 Cactus vs Nissan Juke