Orijinal Mehari 1968 yılında tanıtıldığında dünya bundan çok farklıydı. Bu sayede de basit aletlerle tamir edilebilmesi, karmaşadan uzak olması ve yine de bolca kullanışlılık sunması Mehari’nin başarılı olması için yetti. Bugün daha karmaşık daha konforlu ve daha güvenli otomobilleri tercih ediyoruz fakat tarih tekerrürden ibarettir ve insanlık da her zaman nihai çözümü sadeleşmeden yana bulacaktır. Bu nedenle de Mehari geri dönüyor.

82.219.32_1435_pix

Tabii ki eskisi gibi incecik lastikleri üzerinde komik bir ifade ve estetikten yoksun bir mimariyle değil, daha çok mental olarak geri dönüyor. Citroen, tarz sahibi ve dikkat çekici bir araç daha üreterek kimlik değişimine devam edecek. Mehari’nin bu sırada üstleneceği rol de elektrikli bir otomobil olarak golf aracından daha irice bir alternatif ulaşım türü sunmak. Fakat gerçek biraz daha farklı.

E-Mehari’nin boyutları aslında küçük sınıfla mini sınıf arasında bir yerde. Boyu 3,81 metre ve bagajı da 200 litre. Bunlar küçük görünebilir ama Citroen C1’in boyu sadece 3,46 metre ve bagaj hacmi de 196 litre. Anlayacağınız ortada irice bir golf aracından fazlası var. E-Mehari’nin kalbi maksimum 50 kW üretebilen bir elektrik motoru ve 30kWh kapasiteli bir pilden oluşuyor. Bu ikisi E-Mehari’ye 200 km’lik menzil ve 110 km/s’lik maksimum hız sağlıyor. E-Mehari’nin fotoğrafları şimdiden yayınlanmış olsa da üretimi ancak 2016 yılı sonunda başlayacak. Üretim versiyonu Eylül ayında düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve piyasa sunum da sonrasında gerçekleşecek.

CL_15.096.015_02 CL_15.096.012_02