CLA için gerçek bir sedan demek imkansız. 3 hacimli olduğu bir gerçek (motor, kabin ve bagaj 3 farklı alan yaratıyor) boyu da pek kısa sayılmaz ama alçak tavanı ve tutkulu sportifliğiyle yeterince sedan genine sahip değil. Zaten öyle bir iddiası da yok. Mercedes, C Serisi’nin elini güçlü tutabilmek için giriş seviyesinde sadece gençlerin sevebileceği bir modelle yetiniyor, daha doğrusu yetiniyordu. Yakın gelecekte, ki bu muhtemelen 2018 ortasını gösteriyor, A Serisi gerçek bir sedan türeve sahip olacak.

mercedes a serisi sedan 2018 cla

 

Yeni modelin ilk izleri Concept A Sedan adıyla tanıtıldı. Açıkçası ilk bakışta bu otomobil kompakt bir sedan değil de basitçe CLA’nın yeni nesli gibi görünüyor. Boyutlar daha fazla ipucu veriyor. Güncel CLA’nın boyu 4,64 metre ve yüksekliğiyse 1,43 metre. Güncel C Serisi’nin boyu 4,69 metre ve yüksekliği 1,44 metre. Anlayacağınız ikili arasında çok fazla oyun alanı yok. Yeni gelecek olan sedanın boyuysa 4,57 metre ile bu iki modelden daha kısayken, yüksekliği 1,46 metreyle onlardan biraz daha fazla. CLA’nın aks mesafesi 2,70 metreyle oldukça cömert, C Serisi’nin aks mesafesi 2,84 metreyle kendinden çok daha uzun rakipleriyle benzer. Ama yaptığımız üstünkörü ölçümle sedanın aks mesafesinin 2,65 metre civarı olacağını tahmin ediyoruz. Anlayacağınız sedanı sedan yapan kompakt sınıfa ait boyutlara ve daha sert çizgilere sahip olması olacak. Bu arada CLA’nın kağıt üzerindeki yüksekliği fazla görünüyor ama tavanın eğimli yapısı bu avantajı yokediyor. A Sedan ise çok daha köşeli bir tavan çizgisine sahip.

mercedes a serisi sedan 2018 cla

 

Tek başına bu bile çok iyi bir haber çünkü ortalama boylu yetişkinlerin arka koltuğa kafalarını çarpmadan oturabileceği ve hatta dışarıyı görebileceği bir alanda yolculuk etmesi CLA’ya göre büyük bir ilerleme olacaktır. Bunun dışında gelecek nesil kompakt Mercedes ailesinin yüzü de Concept A Sedan’ın yüzüyle benzer olacak.

Motor seçenekleri konusunda doğal olarak henüz bilgi yok. Fakat güncel 1,6 litrelik benzinli motorların kullanılmaya devam etmesi sürpriz olmayacak. Mercedes 3 silindirli motorlara sıcak bakmıyor ve bu da yeni motorların önünü tıkıyor. Bunun yanında tüm motor ailesinin Renault’dan gelmesi de mümkün. Çünkü yeni kompakt sınıf üyeleri Renault-Nissan ortaklığından alınan modüler altyapı üzerinde yükselecek. Dizel cephesiyle daha karışık. Renault imzalı 1,5 litrelik dizel motorun varlığını sürdürmesi olası ama küçük sınıflarda düşen taleple paralel olarak dizel motorların yerleri artık garantili değil.

mercedes a serisi sedan 2018 cla mercedes a serisi sedan 2018 cla mercedes a serisi sedan 2018 cla mercedes a serisi sedan 2018 cla mercedes a serisi sedan 2018 cla mercedes a serisi sedan 2018 cla mercedes a serisi sedan 2018 cla