Daha önce bu haberimizde Jaguar’ın ön cama farklı bilgiler yansıtarak sürüş eğlencesini bilgisayar oyunları seviyesine çıkartma planlarında bahsetmiştik. Continental ise bu tür bir teknolojinin eğlence kadar güvenlik için de kullanılabileceğini gösteriyor. Bir lastik üreticisinin ön cama yansıtılan görüntülerle ne tür bir işi olabilir diyorsanız, önce size Continental’in farklı bölümlerinden bahsetmeliyiz.

Continental, lastik bölümü dışında, otomotiv teknolojileri geliştiren bir bölüme de sahip. Bu bölüm, öyle sadece eğlence ya da gösteri amaçlı teknoloji kullanım fikirleri yaratan bir bölüm değil. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 milyar Euro’luk satış geliri elde eden ciddi bir yan sanayi şirketinden bahsediyoruz. Continental Otomotiv Bölümü, şasi ve güvenlik, yürüyen aksam ve iç mekan olmak üzere 3 alt bölümden oluşuyor. Bu bölümler güvenlik sistemlerinden süspansiyon sistemlerine, kabin eğlence sistemlerinden iletişim sistemlerine gelene kadar farklı teknolojilerin geliştirilmesinden sorumlu. Buradaki konumuzsa sürücüleri bilgilendirme konusunda yeni bir çığır açabilecek olan head-up gösterge sistemleri.

Head-up göstergeler, yani bilgilerin ön cama yansıtılması yeni bir teknoloji değil. GM modellerinde bu teknolojinin kullanılması 10 yıldan eskiye dayanıyor. Fakat güncel sistemler küçük bir göstegeye navigasyon, hız ya da hız sınırı uyarılarının yansıtılması gibi temel işlevlere sahip. Continental, göstergenin tüm cama yayılmasıyla sürücülerin çok daha etkili bir şekilde bilgilendirilebileceğini düşünüyor.

ContiArHud ContiArHud

Öncelikle sistem temel olarak günümüzde gitgide yaygınlaşan yardımcı sistemleri kullanıyor. Yani otomobilinizde var olan şerit takip yardımcısı, mesafe takip radarı, trafik işareti algılayıcısı gibi sensör ve kamera kullanan sistemlerin verileri, Continental’in göstergesine bilgi akışı sağlayacak. Sistemin iki farklı yansıtma alanına sahip olması planlanmış. Buradaki farkı verilecek bilgilerin değişkenliği oluşturuyor. İlk sistem daha basit, sürücünün görüş alanında daha yakında gösterilen bilgiler, araç hızı ve yardımcı sistemlerin durum bilgisi gibi akışları barındıracak. İkinci bilgi alanıysa görüş alanında çok daha ileriye uzanıyor. Bu bölümde, öndeki araçla mesafe, sollama uygunluğu ve navigasyon bilgileri gibi akışlar ön cama yansıtılacak. Bilgilendirme renkli grafiklerle ve normal head-up göstergeden daha geniş alana yapılacağı için daha etkili olması bekleniyor.

Continental şu anda sistemin gerçek hayat testlerini yapıyor. Hal böyle olunca da hayata geçmesi o kadar da uzak değil. Sistemin seri üretiminin 2017 yılında başlaması ön görülüyor.