Dacia’nın tek bir amacı var: Beklentinizi karşılamak. Bunun için işi sizde gereksiz beklenti yaratmamakla başlıyor ve sonuçta sizi hayal kırıklığına uğratmak yerine aradığınızı bulmanızı sağlıyor. Duster bu sayede büyük başarı elde etti ve otomobil fiyatlarındaki hızlı artışın da yardımıyla en azından 2017 rakamlarına göre Nissan Qashqai’ı 10 yıllık birincilik koltuğundan indirdi. Duster’ın en yeni versiyonu EDC şanzımana ve dCi motor sahip. Peki bu ikiliyle Duster nasıl bir otomobil?

dacia duster dizel otomatik yorum test

1- Nedir?

Dacia’nın kompakt crossoverı. Heybetli tasarımı ve uygun fiyatıyla her zaman göz önünde bir model. Boyu 4,32 metre ve aks mesafesi de 2,67 metre. Bu ebatlar güncel kompakt hatchbacklerle benzer. Bugüne kadar 1,6 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorlarla satılıyordu. Şimdi bu yelpazeye 1,5 litrelik dizel motor ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip bir versiyon katıldı.

dacia duster dizel otomatik yorum test

2- Sürüşü nasıl?

Müsaadenizle konuya doğrudan gireceğiz. Duster’ın genel özellikleri birazdan geliyor. Renault’nun 1,5 litrelik dizel motoru hacim sınıfının en iyilerinden biri. Esnek, yeterince güçlü, tutumlu ve dayanıklı. Duster’ın EDC’li versiyonunda bu motorun Euro6 versiyonu kullanılıyor. Bu versiyonun en önemli farkı tüketiminin daha düşük olması. Bunun yanında EDC için torku da 240 Nm’den 250 Nm’ye yükseltilmiş. Maksimum torkun 1750 d/d üretilmesi makul. Sürüşte motor ya da şanzımanla ilgili herhangi bir ilginçlik yaşanmıyor. Renault bu ikiliyi Clio’dan Talisman’a kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesinde yıllardır başarıyla kullanıyor. Bu nedenle tamamen aynı bileşenlere sahip Duster’da sürpriz yapması da beklenmezdi. Şanzımanın geçişleri yeterince hızlı ve Duster’ı kullanmak vites değiştirme derdinden kurtulunca daha eğlenceli hale gelmiş. Çünkü bu araç üretim amacından daha arazici gibi hissettiren özellikler sunuyor. Direksiyonunun endirektliği ve yavaşlığı kadar ağırlığı da dikkat çekici, süspansiyon sistemi de dinamizm adına herhangi bir çabaya sahip değil. Hal böyle olunca da sürüş tarzınız belirlenmiş oluyor. Konfor konusundaysa oldukça başarılı. Yüksek yanaklı lastikler ve yumuşak süspansiyon sistemi etkili bir darbe emiş yeteneği sunuyor, makyaj sonrasında yapılan iyileştirmelerle izolasyon güne uyuma çok yaklaşmış ve yumuşak koltuklar uzun yolculuklarda yorsa da kısa mesafeler için çok keyifli.

dacia duster dizel otomatik yorum test

3- İç mekanı nasıl?

Pek iddialı değil. Sert plastikler her tarafı sarmış ve ergonomi konusunda da hala önemli eksikleri var. Havalandırma kumandaları çok alçak yerleştirilmiş, cam kumandaları sürücünün dizini rahatsız ediyor, arka kapılardaki cam kumandalarıysa erişilemeyecek kadar geriye konumlandırılmış. 7 inçlik bir ekran isteğe bağlı donanımlar arasında sunuluyor ama bu ekranın yerleşimi o kadar kötü ki sürüş sırasında kullanmanız tehlike yaratabilir, anlayacağınız normal müzik sistemiyle yetinin ve paranız cebinizde kalsın. Bunun dışında alan sunumu çok iyi. Camları geniş ve iç mekan bu sayede oldukça ferah hissettiriyor. önden çekişli versiyonlarda (EDC sadece önden çekişle sunuluyor, 4 tekerlekte çekişli versiyonların bagaj hacmi 408 litre) 475 litrelik bagaj yeterince geniş, dahası benzerlerine göre çok daha az girinti ve çıkıntıya sahip olmasıyla oldukça da kullanışlı.

dacia duster dizel otomatik yorum test

4- Fiyatı nasıl?

Bu bilgi 9 Nisan’da haber gazetelerde çıkana kadar ambargolu gibi ama muhtemelen çoktan duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız, basitçe manuel şanzımanın üzerine 7 bin TL kadar ek ödeme istendiğini söyleyebiliriz. EDC sadece Laureate isimli üst donanım ve onun Black Shadow isimli yeni gelen bir versiyonunda sunulacak. Duster bu haliyle kompakt crossover pazarının en uygun fiyatlı dizel/otomatik versiyonu olmakla kalmıyor küçük sınıf dizel/otomatiklere de iyi bir alternatif oluyor. Örneklemek gerekirse aynı motorun 90 HP güç üreten versiyonuna ve aynı şanzımana sahip Clio 84 bin TL ile Duster’la neredeyse eşdeğer fiyata sahip (bizce fiyatı yazmış sayılmayız).

dacia duster dizel otomatik yorum test

5- Satın almalı mıyım?

Tabii ki satın almalısınız. Bütün komşularınız arazi aracına binerken sizin ne eksiğiniz var ki? Şaka bir yana Duster vermeniz gereken tavizlere katlandığınız sürece beklentilerinizi sonuna kadar karşılayabilen bir araç. EDC sayesinde kullanımı çok daha medeni hale gelmiş ki bu da onu neredeyse normal yapar.

dacia duster dizel otomatik yorum test