Eğer ihtiyacınız olan durdurulamaz bir arazi aracı ya da etkin bir gösteri aracıysa adresiniz ilginç şekilde aynı olacaktır: Mercedes G Serisi. 1980’lerden bu yana üretilen bu dinozor yakın zamanda yeni nesliyle aramıza katılacak ama ondan önce sınırlarını daha da genişletmek Mercedes’in asli görevleri arasında. Bunun arkasındaki bir neden de tüketicilerin her zaman daha fazlasına ihtiyaçları olması. O zaman da ortaya 4×4² gibi araçlar çıkıyor.

4×4² aslında bir anda ortaya çıkmış bir araç değil. Daha önce AMG Mercedes G Serisi’nin 6 tekerlekli ordu versiyonlarını yola uyarlamıştı ve 4×4² d o aracın 4 tekerli versiyonundan başkası değil. Büyütülen lastikler (325/55 R 22 ebatlı yol lastikleri ve 37/12,5-18 ebatlı arazi lastikleri) bu G Serisi’nin normal kardeşlerinden en belirgin farkı. Bu sayede aracın hem yerden yüksekliği hem de iz genişliği artmış. Tekerleklerin çamurluklardan taşan kısımları karbon-fiber eklentilerle örtülmüş.

Aslında bu değişiklik muhtemelen müşterilerin beklentileri için yeterli olurdu. Çünkü bu araçları alanlar onunla nehir kaynaklarını keşfetmek yerine ünlü gece kulüplerinin otoparkını keşfedecek. Yine de Mercedes bir sürü teferruatla bu aracı araziye hazırlamış. Aksi olsaydı biz otomobil delileri Mercedes’le dalga geçerdik ve bir yerlerde önündeki küçük bir engele takılmış 4×4²’nin görüntüleri internet fenomeni haline gelirdi.

Bunu engellemek için kaputun altında Mercedes-AMG GT’de kullanılan 4,0 litrelik V8 yatıyor. Çift turbo beslemeye sahip motor G500 4×4² için şimdilik kesin olarak bilinmese de yeterliden çok daha fazla güç ve tork sağlayacaktır. Bunun dışında güçlendirilmiş süspansiyon sistemi ve tekerleklerin aks merkezinden daha aşağıda kalabilmesini sağlayan portal aks sistemi gibi değişikliler de atlanmamış. Sonucun iyi olmasını garanti edense baz olarak kullanılan G Serisi’nin 3 tane kilitlenebilir diferansiyeli ve gelişmiş 4 tekerlekten çekiş sistemi.

Heyecanlanıp Mercedes bayilerine koşmaya hazırlananları hayal kırıklığına uğratacağız ama G500 4×4² şimdilik sadece bir konseptten ibaret. Tabii seri üretim versiyonun ne farkı olacak ki diyenler için verecek cevabımız yok çünkü teknik detaylar dışında 4×4²’ün normal G Serileri ile önemli bir farklılığı bulunmuyor. Muhtemelen Mercedes henüz yeni motorla ilgili emisyon düzenlemelerini bitiremedi ve bu nedenle de detayları gizlemek adına aracı konsept olarak tanımlıyor.

mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4² mercedes g500 4x4²