Önce kısa bir Vietnam dersi gerekli olabilir. Zira çoğumuzun Vietnam bilgisi savaşla ilgili tek taraflı sinema filmlerinden ibaret. Vietnam uzun süren ve kendi içinden çok dış güçler tarafından alevlendirilen savaş sonrasında çok gelişti. Ne yazık ki bu Asya ülkesinin alması gereken henüz çok fazla yolu var. Otomobil bağlamında bunu örneklemek çok daha kolay: Vietnam’da 1000 kişiye düşen otomobil sayısı sadece 23. Örneklemek gerekirse bu değer ülkemizde 140’ın biraz üzerinde, Avrupa ortalaması 587 ve ABD’de 800’ün biraz altında. Yani Vietnam’ın otomobil pazarı gerçek bir cevher. Fakat kişi başına düşen gelirin 6400 Dolar civarında olması biraz sorun olabilir. Fakat bu kimilerini durdurmamış.

VinFast’in hikayesinden önce kökenine bakmak gerekli. VinFast’in de sahibi olan VinGroup, Vietnam’ın en büyük şirketi. Bir nevi Vietnam’ın Koç Holding’i. VinGroup bünyesinde, inşaattan AVM işletmeciliğine, süpermarketlerden hastanelere ve okullara uzanan geniş yelpazede şirketler bulunduruyor. Grubun büyüklüğü 15 milyar Dolar olarak ölçülüyor. Dahası grubun tek amacı sürekli olarak karlılık sağlamak değil, Vietnamlılar’ın mutluluğu için de çalışmak istiyorlar. Bu kulağa samimiyetsiz geliyor ama grubun gelecek planlarına ulaşabilmesi için Vietnamlılar’ın bugün olduklarından çok daha mutlu, eğitimli ve tabii ki alım gücü yüksek olması gerekli. Vietnam büyüdükçe VinGroup da büyüyecek. Peki bu planların içinde VinFast’in görevi ne?

Tam olarak tekniği ülkeye kazandırmak. Başlangıçta büyük bir sedan ve SUV tasarlanmasının altında yatan da bu. İyi bir başlangıç yapmaktan öte otomotiv dünyasının en değerli bilgilerini elde edebilmek, Vietnam’a getirebilmek. Tanıtılan iki model yabancı görünse de aslında oldukça tanıdık. Altyapıları bir önceki nesil BMW 5 Serisi ve X5’ten geliyor. Hatta temel olarak bu iki aracın karoserleri farklı 5 Serisi ve X5 olduğunu söylemek bile mümkün. Tasarımlar da zaten Pininfarina tarafından yapılmış. Yani Vietnamlı olan pek bir şey, en azından şimdilik yok. Fakat küçümsememek lazım, bugün bir dünya devi olan Hyundai de işe tam olarak böyle başlamıştı. Mitsubishi modellerini Hyundai logosuyla üretmeye başladıklarında Türkiye’de de Anadol üretimi başlamıştı, günümüzdeki durum ortada. Sonuç olarak VinGroup, VinFast ile Vietnam’da otomotiv endüstrisi kurmaya çalışıyor. Markanın yönetiminde iki üst düzey görev eski GM yöneticilerine verilmiş. GM’in içine düştüğü çıkmaz düşünülünce pek iyi bir fikir gibi görünmüyor ama zaman içinde sonuçlarını görebiliriz.

VinFast’in nispeten fakir ama gelişmekte olan ülkesi için lüks otomobil üretmek dışında da planları var. Çok yakın bir gelecekte bir şehir minisi ve bir elektrikli otomobil bu iki lüks aracı izleyecek. Bu modellerin altyapısının kökeni henüz açıklanmadı ama kaynak yine BMW olursa pek uygun fiyatlı olmayacakları da ortada. Lüks sedanla şehir minisinin arasında kalan boşlukların doldurulması muhtemelen daha uzun sürecektir.

VinFast’in bu iki modelinin detayları Paris Otomobil Fuarı’nda açıklanacak. Böylece VinFast büyük bir fuara katılan ilk Vietnamlı model olacak. Başlıkta da yazdığımız gibi: Darısı başımıza…