Haber

Dizeli geldi: Hyundai Kona

Hyundai’nin küçük crossoverı Kona, 1,6 litrelik dizel motora ve çift kavramalı şanzımana kavuştu.

single-image

Küçük sınıf crossoverlar yükselen trend konumunda. Şehirler kalabalıklaştıkça ve park yerleri daraldıkça ya da bizdeki gibi fiyatlar arşa yaklaştıkça küçüklere gün yüzü göründü. Sonuçta daha azı da tabii ki yeterli olabilir. Hyundai açısından bakıldığında durum farklı değil. eğer Tucson’a ulaşamıyorsanız Kona gözünüze daha güzel görünmeye başlayabilir. Hatta artık dizel motor sunmasıyla çok daha güzel görünmeye başlayabilir.

Ya sev ya da nefret et tasarımlı bir araç olan Kona için güzellik konusunu açmak kimileri için hassas bir dokunuş olabilir. Fakat dizel motor öyle değil. 136 HP güç ve 320 Nm tork üreten dizel motor, kendisini diğer Hyundai modellerinin kaputu altında da kanıtlamış bir üretim. Kendisi bir süredir Tucson’a da güç veriyor ve bu sayede Tucson da eski rekabetçi günlerine geri dönmüş durumda. Fakat Kona ilginç bir seçenek olarak Tucson müşterilerinin aklını çelebilir. Zira aynı motor şanzıman ikilisiyle 200 kg daha hafif bir otomobil fikri çok cazip. Daha iyi performans dizel motor müşterilerinin önceliği olmayabilir ama 200 kg’lık ağırlık avantajının getireceği tasarruf potansiyeli ilgi çekecektir. buna bir de 30 bin TL’yi bulan fiyat avantajı eklenince Kona’yı tutana aşkolsun.

Sadece önden çekiş ve 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satılan ve 137 bin 500 TL’lik başlangıç fiyatı Style isimli baz donanım seviyesiyle sunulan Kona, Elite Plus isimli üst donanım seviyesiyle 155 bin  TL’lik fiyat seviyesine sahip. Baz donanım seviyesi 6 havayastığı ve deri direksiyon simidi gibi temel ihtiyaçları giderebiliyor. Elite Smart ise LED farlar dışında sınıfın limitlerinde donanım seviyesine sahip.

You may also like