Toyota bu liderliği yıllar boyu sürdürdü. VW’nin en büyük amacı da Toyota’yı tahtından indirip yerine kurulmaktı. Bu uğurda kimileri pek saygı uyandırmayan pek çok girişimde bulundular. 2017 yılında da hedefe ulaşıp Toyota’yı dünya liderliğinden indirdiler. Ne yazık ki VW’de kutlamalar kısa sürdü. Alman grup, dünya birinciliğini sadece bir yıl elinde tutabildi. Yani kral öldü; yaşasın yeni kral.

Yeni kral yabancı değil; Renault ve Nissan İttifakı, yeni katılımcı Mitsubishi’nin yeri doldurulamaz katkılarıyla geçtiğimiz yılı 10 milyon 610 bin adet binek ve hafif ticari araç satarak kapattı. Bu toplamda en büyük pay 5 milyon 618 binin üzerinde satışla Nissan Motor Co.’nun. İkincilik 3 milyon 761 binin üzerindeki satışla Renault Grubu’nun ve üçüncülük de 1 milyon 30 binin üzerindeki satışıyla Mitsubishi Motors Corporation’ın oldu. İttifak bu satışları Renault, Nissan, Mitsubishi Motors, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine, Lada, Infiniti, Venucia ve Datsun markaları altında elde etti.

Dünyanın ikinci en çok binek ve hafif ticari aracını satan grubu unvanını geri kazanan VW, 10 milyon 530 bin adetlik satışa ulaştı. Üçüncü olan Toyota ise 10 milyon 200 bin araç sattı.