Önce kendimize karşı dürüst olalım, bu tarihin ilk kablosuz şarj ünitesi falan değil. Pek çok yan sanayi üreticisi elektrikli otomobillerin kablosuz şarj edilmesi için çözümler sunuyor. Fakat bu fabrika çözümleri açısından bir ilk. BMW de bu ilkin ipini göğüslemiş durumda.

Endüktif şarj, ya da daha bilinen adıyla kablosuz şarj, temelini yüzyılın başında yapılmış icatlardan alan bir teknoloji. Radyo dalgalarının keşfiyle havadan data transferinin sağlanmasının hemen ardından havadan güç transferinin de mümkün olduğu fikri ortaya atıldı. Fikrin sahibi de otomobil severlerin artık aşina olduğu bir isim: Nicola Tesla. Tesla devasa bir kule üzerindeki bir bobin üzerinden elektriği kablolar olmadan aktarmaya çalıştı. Teknik o zaman işlemedi ama uzun zamandır aramızda. 1980’lerde endüktif şarja sahip araçlar yollarda dolaştı. Tabii o zamanlar gezegenin geleceği ya da kirleticiler o kadar ilgimizi çekmiyordu ve bu teknoloji şarjlı diş fırçalarıyla sınırlı kaldı. Şimdiyse özüne dönme zamanı.

BMW’nin kablosuz şarj ünitesi, 530e iPerformance modeliyle birlikte sunulacak. Birlikte derken tabii ki standart olarak değil, ek ödeme karşılığında. Ünite park alanına yerleştirildikten sonra tek yapılması gereken aracı üzerine parketmek.

Sistem iki parçadan oluşuyor. Zemin pedi, ister garajınızda sabit duracak, isterseniz de bagajınızda taşıyıp parkedeceğiniz yere yerleştireceğiniz zemin parçası. İkinci parçaysa aracın altına takılacak olan şarj modülü. Sistem aynı zamanda taşınabilir hızlı şarj istasyonu işlevi de görüyor. 3,2 kW’lik sistem gücüyle 530e iPerformance’ın pilinin tamamen şarj olması 3,5 saat sürüyor. Bu arada lafı bu kadar geçmişken 530e’den de biraz bahsetmek lazım; 2,0 litrelik benzinli motorla elektrik motorunu bir arada sunan ve prizde şarj edilebilen bu hibrit, 0-110 km/s hızlanmasını 6,2 saniyede tamamlayıp 50 km’lik elektrik menziline ulaşabilen ilginç bir üretim.