2021 otomotiv için dönüm noktası olacak. Filo emisyonunda sınır değer 95 g/km’ye çekilecek ve bu da neredeyse bilinen tüm üreticilerin devasa cezalarla yüzleşmesine neden olabilecek. Bu nedenle hızlı ve etkili bir emisyon düşürme yöntemi geliştirmek şart. İşte bu nedenledir ki tüm üreticiler önümüzdeki bir kaç yılda onlarca elektrikli modeli satışa sunacak. Bunların bir kısmı sadece olmak için olacak bir kısmıysa gerçekten ilginç modeller olacak. Yeni Opel Grandland X versiyonu ikinci kategoriye ait gibi.

Buradaki filo emisyonu düşürücü reçete, aslında daha önce Peugeot tarafından 3008 üzerinde tanıtılan reçetenin aynısı. 200 HP güç üreten 1,6 litrelik benzinli motor, 8 vitesli otomatik şanzımana entegre edilmiş 109 HP güç üreten bir elektrik motoru ve yine 109 HP güç üreten ikinci bir elektrik motoru, ama bu sefer arka diferansiyele entegre edilmiş bir şekilde sunuluyor. 13,2 kWs’lik lityum-iyon piller de tedaviyi tamamlıyor. Toplam sistem gücü 300 HP olunca bu Grandland X performans açısından oldukça farklı bir kulvarda yüzmeye hazır. Standart versiyonların torsiyon çubuklu arka aksından farklı olarak PHEV’in çok kollu bağlantıya sahip arka aksındaki ikinci elektrik motoru, aracın 4 tekerlekten çekişle çalışmasına olanak tanıyor. Bunun için önden arkaya geçen bir şaft olmaması gerekli olmadığı hallerde 4 tekerlekten çekiş sisteminin fazladan yakıt tüketimine neden olmasının önüne geçiyor. Bu çok önemli çünkü başta da belirttiğiniz gibi bu aracın ana teması filo emisyonunu düşürmek. Opel’in açıklamasına göre Grandland X Hybrid4’un yakıt tüketimi 100 km’de 2,2 litre ve emisyonu da 49 g/km.

Bu başarım için Grandland X’in içten yanmalı motorunu kapatma hünerinin etkili olması gerekli. 13,2 kWs’lık pilleriyle 50 km’lik sıfır emisyon menziline sahip olan araç, özel bir bağlantı ve şarj istasyonuyla 1 saat 50 dakika’da şarj edilebilecek. Bu değerler genel Avrupa yaşam döngüsü için yeterli görülüyor.

Grandland X Hybrid4, tıpkı BMW i3 gibi tek pedallı kullanım sunacak. Bunun anlamı, ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz oranda şarj etkisi ortaya çıkacağı ve bunun da fren etkisiyle aracı yavaşlatacağı. Bu sayede tamamen durmadığınız sürece aracı sadece gaz pedalı komutlarıyla kullanabileceksiniz. İlk başka biraz karmaşık gelebilir ama i3 tecrübemizle sabittir ki bu kurulum, kullanmaya başlayınca bağımlılık yapan ve ikinci bir pedalın varlığını saçma hale getiren bir yaklaşım.

Grandland X Hybrid4’ün sipariş alımı Avrupa için bir iki hafta içinde başlayacak ve ilk örneklerin müşterilere 2020 başlarında ulaştırılması planlanıyor.