Elektrikli gelecek büyük hızla geliyor. Bu sırada teknoloji hızla gelişiyor ve bilinenler değişiyor. Fakat gelecekte öne çıkan ne olursa olsun içten yanmalı motorlar için ışık güçsüzleşiyor. Fakat farklı bir güç kaynağı geliştirmek, özellikle de güncel motorları güne uygun tutmaya ve otonom sürüş gibi diğer gelişmelere ayak uydurmaya çalışırken bunu yapmak da pek kolay değil. Bu nedenle de pek olası görünmeyen bir iki tane ortaklık duyacağız. Bunlardan ilki gerçekleşiyor.

Honda, Avrupa ve Japonya için elektrikli araçları kendisi geliştiriyor. Zira iki bölge de küçük ama kullanışlı araçlardan keyif alanlar toplumlara sahip. Fakat Kuzey Amerika öyle değil. 4 metrelik bir otomobil bebekler için üretilmiş gibi algılanabilir. Bu nedenle Honda da işi yerlilerle halletme yoluna gitmiş. Söz konusu yerli GM. GM’in geliştirdiği elektrikli araç altyapısı Honda modelleri içi de kullanılacak. 202 yılında piyasaya sunulması beklenen modeller için Honda kendine özgü tasarım çalışmaları yapacak ve hem iç hem de dış tasarımın Japon üreticiye has olacağı açıklandı. Fakat üretimler ortak olacak ve bunun için seçilen adres GM’in Kuzey Amerika üretim tesisleri olacak. Bu modeller ABD ve Kanada pazarları için geliştirilecek.

GM’in yeni altyapısı Ultium Pil Paketi adı verilen yeni bir yapıya sahip. Bu pakette hücreler yanyana ya da üstüste yerleştirilebiliyor. Bu da pilin şekli ve mühendislik anlamında daha serbest bir çalışma alanı oluşturuyor. Ultium ile 50-200 kWs arası pil kapasiteleri kullanılabiliyor ve böylece de 640 km’ye varan menziller elde edilebiliyor.