Toyota’nın yakın gelecekte nasıl bir değişim göstereceğinin en güçlü dışavurumu C-HR. Kompakt bir crossover olması onu yükselen yıldız haline getirirken, bir de sıradışı tarzıyla Toyota’nın ihtiyaç duyduğu imaj değişimini  lsağlamak zorunda. Peki değişim için gösterilen büyük çabanın sonucu nasıl olmuş?

toyota c-hr yorum test

1- Nedir?

Toyota’nın kompakt crossoverı. Dıştan bakınca daha ufak-tefek algılanıyor ama aslında 4,36 metrelik boyu ve 2,64 metrelik aks mesafesiyle doğrudan Nissan Qashqai rakibi. Bu Toyota’nın kompakt crossover pazarına yakın dönemdeki ikinci saldırısı. İlkinin adını bile hatırlamakta zorlanabilirsiniz (Urban Cruiser) fakat C-HR daha iyi bir kariyere sahip olacağının ışığının şimdiden vermiş durumda.

2- İç mekanı nasıl?

Gözünüzü bağlasalar ve sizi C-HR’ın sürücü koltuğuna oturtsalar, onun bırakın bir Toyota, bir Japon olduğunu bile anlamakta zorlanırsınız. Toyota başarısının sırrının Avrupalılar’da olduğuna ikna olmuş gibi görünüyor ve bu nedenle de C-HR’in en küçük kumandalarında bile yepyeni bir his hakim. Sinyal kolundan vites koluna, cam kumandalarından orta konsol yerleşimine tüm işleyiş değiştirilmiş, dijital ekranlar çok daha canlı, malzemeler de göze çok daha hoş geliyor. Geriyeyse sadece Casio saatleri hatırlatan saat kalmış. Kokpitin genel hali oldukça etkileyici. Son dönemlerin albenili tasarımı C-HR’da da gözleniyor. Kapı içlerindeki sert plastik bölümler bile elmas kesimli kaplamalarla değerli hale getirilmiş.

toyota c-hr yorum test

3- Arka koltukları nasıl?

Bir mağarada yaşamayı sorun etmezseniz çok hoş. Diz ve baş mesafesi oldukça iyi. Ne yazık ki görüş açısı neredeyse yok, bunaltıcı, daraltıcı ve karanlık. Arka cam çizgisi sadece yüksek değil cam da ufacık. Bu durum en çok yolculuk sırasında dışarıyı görmeyi seven çocukları etkileyecektir. Laf çocuklardan açılmışken, bir çocuk kendi kapısını kaç yaşında açmaya başlar bilmiyoruz ama C-HR’ın yüksek konumlu kapı koluna ulaşması içi boyunun 1,50 metrenin üzerine çıkması gerekiyor.

toyota c-hr yorum test

4- Bagajı geniş mi?

Ne yazık ki hayır. Acil durum boyutunda yedek lastiği olan 1,2 litrelik motora sahip versiyonların bagaj hacmi sadece 297 litre. Lastik tamir kitine sahip hibrit versiyonlarınsa 377 litre. Bu değerlerin ikisi de rakiplerin gerisinde kalıyor ama 297 litrelik hacim küçük sınıf üyelerinin bir kısmının da gerisinde kalarak farklılaşıyor. Neyse ki bagaj yeterince kullanışlı.

toyota c-hr yorum test

5- Sürüşü nasıl?

1,2 litrelik yeni motor bilindik Multidrive S CVT şanzımanla birlikte sunuluyor. Motor 116 HP güç ve 185 Nm tork üretiyor. Maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretmesi iyi bir başlangıç. Motor genel olarak alt ve orta devirleri seviyor. Zaten 5600 d/d’da maksimum torkunu ürettikten hemen sonra da nefesini tüketiyor. Bunun normal kullanımda hiçbir önemi yok. Toyota CVT’leri iyi özellikler sunmasıyla son dönemlerde gönlümüzde ayrı bir yer edindi. Ne yazık ki buradaki örnek tam olarak ideal çizgiye sahip değil. multidrive S aslında yapması gerektiği gibi vites değişim taklidi yaparak kaçırma hissini önlemeye çalışıyor ama yüksek torkun geniş banda dağılımı kafasını karıştırmış gibi. Bu nedenle de gaz pedalı üzerindeki baskıyı biraz bile azaltsanız devir hemen 1500 d/d’nın altına düşüyor, bir saniye sonra baskıyı artırırsanız devir hemen tekrar yükseliyor. Burada şanzımanın ya torka tam güvenmesi ve devri çok yükseltmemesi ya da torka daha az güvenip ilk etapta devri bu kadar düşürmemesi gerekiyor. Ne yazık ki bu durumda devamlı devir dalgalanması nedeniyle akıcılık etkisi düşüyor. Motorun çekiş gücü yüksek, çalışması titreşimden ve gürültüden uzak ve esnek yapısı da etkileyici. Şanzımanın bu davranışı, 4 tekerlekten çekiş sisteminin getirdiği yüklerle birlikte tüketim 100 km’de 8,3 litre olarak ölçtük ki bu değer beklentiler dahilinde. Yine de daha güçlü motorlarla daha iyisini sunan rakipler olduğu da atlanmamalı. Süspansiyon sistemi motor ve şanzımandan çok daha iyi iş çıkartıyor. Önde McPherson arkadaysa çift kollu bağlantılarla C-HR hem yüksek konfor potansiyeline sahip hem de yol tutuş konusunda önemli bir eksiği yok. Bizim kullandığımız versiyon 4 tekerlekten çekiş sistemine sahipti ve önden kayma eğilimi biraz erken geliyordu ama dert edilecek bir sorun da yok.

6- Fiyatı nasıl?

Bu yazının yazıldığı an itibariyle 2016 model yılına örneklerin fiyatı gayet makul, 2017 model yılına ait örneklerin fiyatıysa biraz yüksekti. 8 inçlik dokunmatik ekranın da dahil olduğu pek çok donanım standart olarak sunuluyor ve bu da fiyat cazibesini arttırıyor.

7- Satın almalı mıyım?

Arka koltuğa oturacakların ne yaşadığı umurunuzda değilse almamanız için iyi bir neden yok. Toyota’nın güvenirliği C-HR’ın hamurunun iyiliğiyle birleşiyor ve ortaya verilen muazzam tavizlere rağmen iyi bir araç çıkıyor.

toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test toyota c-hr yorum test