Ferrari’nin tarihi şanlı zaferlerle dolu olsa da pek fazla devrim içermiyor. İtalyan üreticinin son dönemde modellerinde yaptığı en radikal yenilikler; sinyal kollarının kaldırılması, direkt enjeksiyon sistemi ve son dönemdeki turbo beslemeli motorlardan ibaret. Tabii bir de FF var.

FF, markanın 4 koltuklu GT neslinin son temsilcisiydi. Fakat devrimsel bir özelliğe sahipti: Gücünü ön aksa da gönderebilen ilk Ferrari, FF’ti. Üstelik bunu o zamana kadar bildiğimiz 4 tekerlekten çekiş sistemleriyle yapmıyordu. Standart sistemler fazladan şaftları ve transfer kutularıyla Ferrari için fazlasıyla ağır ve hantaldı. Bu nedenle Ferrari motorun önüne ikinci bir şanzıman ekledi ve gücün bu şanzıman üzerinden ön aksa aktarılmasını sağladı. 4 tekerlekten çekiş sistemi sadece ilk 4 viteste çalışıyordu ve bu da zaten karlı bir yoldan kayak tesisine ulaşmak isteyen Ferrari müşterileri için yeterince yüksek çekiş kabiliyeti anlamına geliyordu. -di geçmiş zaman kullanmamızdan ya da başlıktan anlamışsınızdır; FF’in ikinci nesli karşımızda.

Ferrari’nin son dönem isim karmaşasından nasibini  almış olarak FF’in yeni nesli GTC4Lusso adıyla kutsanmış. Latin isimlerini hatırlatırcasına uzun bu model adının altındaysa bilindik FF özelliklerinin güncellenmiş hali yatıyor. Karmaşık 4 tekerlekten çekiş sistemi yine V12 silindirli motorla birlikte sunuluyor. 6,2 litrelik motorun gücü 651 HP’den 690 HP’ye ve torku da 683 Nm’den 697 Nm’ye yükseltilmiş. GTC4Lusso’nun en önemli yeniliği 4 tekerlekten yönlendirme sistemine sahip olması. Böylece arka aks da hıza ve yapılan manevraya göre küçük ama etkili bir yönlendirme yapabiliyor. Böylece otomobilin zorlu zeminlerde biraz daha rahat kontrol edilebilir hale gelmesi amaçlanmış.

5 metrelik boya ve 1,8 tonluk boş ağırlığa sahip GTC4Lusso, 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlayabiliyor, 335 km/s son hıza ulaşabiliyor ve en pahalı mekanlarda vale tarafından en görülür şekilde park edilebiliyor.

FerrariGTC4Lusso001 FerrariGTC4Lusso006 FerrariGTC4Lusso005 FerrariGTC4Lusso002 FerrariGTC4Lusso004 FerrariGTC4Lusso008