Fiat’ın küllerinden doğuş stratejilerinden birinin temeli 500’e dayanıyor. Çünkü bu retro minik Fiat’ın imajının çok düşük olduğu pek çok pazarda çok sevildi ve İtalyanlar da yeni modellerinin 500’ün bu başarısını kullanmasını amaçladı. Bu amaçla geliştirilen 500L ve 500X’in başarıları tartışılabilir ama 500’ün başarısı baki. Peki makyaj bu şehir cücesine neler katmış?

fiat 500 sürüş yorum

1- Nedir?

Fiat’ın retro tasarımlı şehir minisi. Atası İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yoklukta geliştirilmiş, 1957’de üretilmeye başlamış ve o zamanlar İtalya’nın tekrar ayağa kalkmasında Vespa ile birlikte rol oynamıştı. O zamanlar otomobilden beklentiler düşüktü ve 500 de onları tatmin etmekle yetiniyordu. Fakat Mini ile başlayan retro akımında herkes eski raflara bakarken sadece Fiat İngilizler’in başarısının yanına yaklaşabildi. Retroları sevin ya da sevmeyin 500’ün iyi bir retro olduğunu kabul etmeniz gerekli. Boyu 3,54 metre ve aks mesafesi de 2,3 metre. Anlayacağınız günümüzün 500’ü de otomobil konusundaki minimum beklentileri karşılama sevdasında.

fiat 500 sürüş yorum

2- İç mekanı nasıl?

Ön kısımda durum yeterince iyi. Bu kadar küçük bir otomobil için ön koltukta oturanların dirseklerinin birbirine çarpmaması başarı sayılabilir. İç mekanda malzeme kalitesi çok üst düzeyde değil ama kapı içlerinin eğreti duruşu dışında göze batmayan hatta kalite algısını okşayan detaylar seçilmiş. Makyajla birlikte zor takip edilen analog göstergeler yerini, zor takip eden dijital göstergelere bırakmış. En azından artık hız rahat okunuyor ve havası biraz daha iyi. Arka koltuklardan çok fazla beklentiniz olmaması gerekiyor ama kısa mesafeli olmak kaydıyla 500’ün iç mekanında 4 yetişkin yolculuk edebilir. 185 litrelik bagaj da market sonrası için makul ama daha fazlası için arka koltukları yatırıp hacmi 550 litreye çıkartmak mümkün.

fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum

3- Motor/şanzıman nasıl?

500 geçmişte geniş bir ürün yelpazesine sahipti ama düşük satış adetleri nedeniyle artık sadece 1,2 litrelik benzinli motorla satılıyor. 69 HP güç ve 102 Nm tork üreten motor çok fazla vaatte bulunmuyor. Fakat 500’ün boş ağırlığı sadece 900 kg ve bu da motorun yeterli performans sunmasını sağlıyor. Baz 500 dışında tüm 500’ler Dualogic isimli otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor. Şanzıman türünün genel özelliklerine sahip; otomatik kullanımda kimi zaman kararsız kalıyor, yavaş vites değiştiriyor ve ara hızlanmaları işkenceye çeviriyor. Bunun yanında yine türdeşleri gibi, onunla yaşamayı öğrenirseniz onu sevmeyi deneyebiliyorsunuz. Kimi durumlarda viteslere manuel müdahale etmeye hazır olmak, ani hızlanmalar konusunda fazla hevesli olmamak ve vites değişimlerini tahmin edip gaz pedalını biraz serbest bırakmak çoğunlukla yardımcı olabiliyor. 1,2 litrelik motorun düşük gücü ve düşük boş ağırlık sayesinde 500 tam bir cimri demek isterdik ama tam olarak öyle değil. 500 bizim kullanımımız sırasında 7,0 litre/100 km’lik tüketim elde etti ki bu da cimrilik sayılmaz. 35 litrelik yakıt deposuyla 500’ün menzili 500 km civarında.

4- Sürüşü nasıl?

Makyajın en çok hissedildiği bölüm sürüş. 500 kısa aks mesafeli ve dar ama nispeten yüksek bir otomobil. Bu nedenle süspansiyon sisteminin biraz sert ayarlanması güvenlik açısından çok önemli. Makyajla birlikte bu sertliğin getirdiği kuruluk ortadan kaldırılmış ve süspansiyon sisteminin daha toleranslı çalışması sağlanmış. Bu değişiklik kısa aks mesafesinin neden olduğu zemin dalgalanmalarında zıplama sorununu da azaltmış. Artık süspansiyon sistemi bu dalgalanmayı bir süre sonra sonümlemeyi başarabiliyor. Tabii bütün bunlardan 500’ün huzur dolu yolculuklar sunduğunu çıkartmamak gerekli. Bunların tümü boyutları esas alınarak getirilmiş yorumlar. 500’ün sürüşü küçük sınıf üyelerine göre bile sert, gürültülü ve düşük konforlu. Ve yine bütün bunların yanında direkt direksiyonu ve 9,2 metrelik dönüş çapıyla 500’ün sürüşü şehirde eğlenceli ve rahatlatıcı bir mola gibi.

5- Fiyatı nasıl?

Başlangıç fiyatı küçük sınıf üyeleriyle benzer. Hatta sadece Fiat modelleri baz alındığında; 500’ün başlangıç fiyatı Panda’nın, Punto’nun, Linea’nın ve Egea Sedan’ın başlangıç fiyatlarından daha yüksek. Dahası, örneğin 500L 1.3 Multijet’te 3000 TL olan Dualogic şanzıman farkı 500’de 6000 TL. Anlayacağınız Fiat yönetimi 500’lerden ayrılmaya hazır değil.

Fiat 500 fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

Aynı fiyata satın alabileceğiniz daha kullanışlı onlarca model var ama 500 kadar stil sahibi bir otomobili daha uygun fiyata bulmanız biraz zor. Bu da onu evin ikinci ya da belki de üçüncü otomobili olarak ideal bir aday haline getiriyor.

fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum fiat 500 sürüş yorum