BMW’nin elektrikli harekete duyarlılığı gerçekten yüksek. Bu yolda en büyük adımları atan Avrupalı markalardan bir tanesi olmasının yanında, Borusan Otomotiv yoluyla bu girişimin Türkiye’deki öncüleri arasında yer alması da markanın bizim açımızdan önemli bir başarısı. Sonuçta Bavyeralılar elektrikli araçlar konusunda daha fazla birikimle en önemli rakiplerinin önüne geçe şansına sahip. Eksiksiz bir elektrikli araç yelpazesi atılımın gücü için önemli ve iX1’in piyasaya çıkmasıyla eksik halkalardan bir tanesi daha tamamlanıyor.

iX1, örneğin iX’den farklı olarak içten yanmalı motora sahip versiyondan dönüştürülmüş, yani doğuştan elektrikli olmayan bir model gibi. Fakat BMW kompakt sınıf altyapısını ilk günden elektrikli kullanıma uygun geliştirdiği için bunu sorun olmaktan çıkartma iddiasında. iX1’e dışarıdan bakınca bunu anlamak çok kolay değil. Mavi detaylar dışında içten yanmalı motorlara sahip kardeşlerinden farklı görünmeyen SUV, bu haliyle bir kesimin aşırı ilginç elektrikli otomobil tasarımlarından uzak durma şevkini besleyebilir. Daha da iyisi bu hal iç mekanda da devam ediyor.

Teknik kısma geçersek; iX1 xDrive30 versiyonu 313 HP güç ve 494 Nm tork üreten bir çift elektrik motoru 64,7 kWs’lik batarya paketinden besleniyor. 130 Kw ile DC’den ve 11 kW ile AC’den şarj olabilen bataryanın şarjı için DC ünitede yüzde 10-80 arası için 26 dakika ve AC ünitede 0’dan yüzde 100’e şarj için 6,5 saat gerekiyor. 22 kW’lık Ac şarj imkanı ise isteğe bağlı sunuluyor. Ortalama tüketimi 16,8 ile 18,1 kWs olarak açıklanan iX1, bu sonuçla 417-440 km aralığında menzil vaadediyor.

Sipariş listeleri açılan model, 2.111.000 TL liste fiyatına sahip. Elektrikli geleceğe kademeli geçmek isteyenler içinse prizden şarj edilebilir hibrit BMW X1 xDrive30e yakın gelecekte Türkiye’de satışa sunulacak.