Malumunuz standart modellerin belli bir konu üzerine uzmanlaşmış versiyonları için normalden farklı bir karşılaştırma konseptine sahibiz. Burada da bu konsepti uygulayacağız. Çünkü Ford Fiesta Red (ya da Black) ve Opel Corsa Sport, küçük sınıf hatchbackinde biraz daha fazla sportiflik isteyenler için uygun otomobiller. Bu nedenle de bu tür bir otomobili tercih edecek olanlar için neyin öncelikli olduğunu belirlemek gerek. Gerçi bu ikisini tercih edecekler için muhtemelen tasarımın önemi diğer özelliklerden biraz daha fazla olabilir ama ne yazık ki tasarım güzelliğini objektif olarak değerlendirmenin bir yöntemi henüz bulunamadı. Bu nedenle hangisinin daha güzel olduğuna sizin karar vermeniz gerekiyor. Bizim yapacağımızsa objektif unsurları toplayıp bu ikisi arasındaki mücadelede kim geçer bulmak.

Eğer ilgilendiğiniz Fiesta ve Corsa’nın bütün özellikleriyse, her ikisinin 5 kapılı versiyonlarının VW Polo ile yapılan karşılaştırmalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ford Fiesta ve VW Polo karşılaştırması için tıklayın.

Opel Corsa ve VW Polo karşılaştırması için tıklayın.

Motor ve şanzımanlar

Buradaki modeller üreticiler tarafından GTI’ların hemen altında konumlandırılıyor. Anlayacağınız normal versiyonlarda kullanılan motorlar ve biraz daha sportif bir tarz, içeriklerini oluşturuyor. Ford Fiesta Red için 3 silindirli 1,0 litrelik motorunun 140 HP güç üreten versiyonunu sunuyor. 5 vitesli manuel şanzımanla sunulan motor 180 Nm tork üretiyor, Fiesta’nın 1,1 tonluk ağırlığıyla adeta eğleniyor ve şanzımanın oranlarını su gibi içiyor. Motorun çekiş gücü etkileyici, devirlenme isteği eski nesil bir atmosferik kadar yüksek, karakteri de beklenmedik derecede sinirli. Şanzımanın geçişleri net ama biraz daha sportiflik için daha kısa yollara ihtiyacı var. Opel de Ford’la benzer bir yol izlemiş. Corsa’nın 3 kapılı karosere sahip versiyonu sadece Sport donanım ve yine 3 silindirli ve 1,0 litrelik hacme sahip motorla satılıyor. 115 HP güç ve 170 Nm tork üreten motor çekiş gücüyle tatmin ediciden biraz daha iyisini sunuyor ama rakibinin motorunun istekliliğine yaklaşamıyor. Motor turbo beslemeli bir küçük hacimli yerine 1,8 litrelik bir atmosferik gibi davranıyor ki bu pek çoklarının hoşuna gidecek bir karakter. Sonuç olarak Ford’un motoru rakibi karşısında en az kağıt üzerinde olduğu kadar güçlü.

Ford Fiesta Red: 19/20 Opel Corsa Sport: 15/20

Yol tutuş ve konfor

Ford Fiesta için sert diyenler bir de Red ve Black versiyonlarına bakmalı. Daha keskin yönlendirme ve yüksek hızlı virajlarda denge için Fiesta’nın süspansiyon sistemi biraz daha sertleştirilmiş ve direksiyon yazılımı da neredeyse makyaj öncesinin sinirli haline döndürülmüş. Sonuçta zaten sınıfının en eğlenceli otomobili olan Fiesta bu konuda daha ileri gitmemesine rağmen sınıfının en konforsuz otomobillerinden biri haline de gelmiş. Bu çok yazık çünkü normal süspansiyon ve direksiyon ayarları da fazladan güçle rahatça başedebilirdi. Opel de Corsa’nın 3 kapılı versiyonunda daha sert ayarlanmış süspansiyon sistemi sunuyor. Aslında bu Avrupa’da 5 kapılı versiyonlar için de sunuluyor ama yollarımızın malum durumu nedeniyle ülkemizde Sport Şasi için 3 kapılı karoseri tercih etmek gerekli. Normal versiyonlara göre sürüş hislerinde hissedilir bir keskinleşme ve özellikle düz gidiş dengesindeki yükselişe rağmen konforda büyük zayıflık hissettirmemesi büyük başarı.

Ford Fiesta Red: 13/20 Opel Corsa Sport: 17/20

Stil

Bu disiplin başlığı biraz aptalca oldu ama daha iyisini henüz bulmadık. Bu noktada iki otomobilin normal versiyonlara göre ne kadar ayrıcalık sunduklarını değerlendirmeye çalışacağız. Fiesta Red’in dış tasarımında ST’nin şık gövde kitini bir benzeri kullanılmış ve Fiesta’nın zaten keskin kenarlı olan tasarımı daha da vurgulanmış. İki kardeştn Black siyah üzerine kırmızı detaylara, Red ise kırmızı üzerine siyah detaylara sahip, anlayacağınız Black’in görüntüsü biraz daha dikkat çekici. İç mekanda ise sportiflik vurgusu yerine siyah lake ve kırmızı dikişler gibi ayrıntılara yer verilmiş. Bu haliyle Red’in ya da Black’in farklılığını en azından dışarıdan yeterince gösterdiği söylenebilir. Opel ise Corsa’nın Sport donanımı için zengin donanım listesi sunmakla yetiniyor. 17 inç çaplı jantlar, bi-xenon farlar dış tasarımdaki en dikkat çeken donanımlar arasında. Fakat bu ikisini diğer versiyonlarda da isteğe bağlı olarak almanız mümkün. İç mekanda da aynı durum geçerli.

Ford Fiesta Red: 14/20 Opel Corsa Sport: 9/20

İç mekan

Her ne kadar sportif versiyonlar olsa da iki model de küçük sınıfa ait ve bu nedenle de iç mekanlarının kullanışlılığı da önemli. Ford için genel eleştirilerimiz hala geçerli; küçük düğmeler, küçük merkezi ekran, ince yazı karakterleri kullanımı zorlaştırıyor. Yeni olansa kokpitin rakibinin karşısında ne kadar yaşlı hissettirdiği. Corsa’nın yepyeni bir model olarak herşeyi çok daha iyi yapması çok normal olurdu ama Opel kolaya kaçmak istememiş. Büyük merkezi ekran sürüş pozisyonuna göre aşağıda kalıyor ve bu ekranın varlığına rağmen kokpitte hala bir sürü fiziksel düğme bulunuyor. Dahası bu düğmelere parmak ucunuzla basmanız gerekli çünkü büyüklüklerine çocuk elli birileri tarafından karar verilmiş.

Ford Fiesta Red: 9/20 Opel Corsa Sport: 14/20

ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu

Fiyat ve donanım

Fiyat bölümünde tek dikkat çeken Ford’un fazladan 25 HP güç ve 10 Nm tork için istediği bedelin oldukça makul olduğu. Red ve Black özel seriler ve gövde kitleri ve detayları da ilginç ve aradaki fiyat farkı da küçük sınıfın kaldırabileceği kadar. Tabii bu noktada Opel’in kampanyaları devreye giriyor. 3 kapılı versiyonlar pek talep görmüyor ve Opel de elinde kalacağına müşterilerine iyi bir teklif sunmak adına çok çekici bir indirim teklifi sunuyor. Bu yazı yazıldığında indirim 13 bin TL’nin üzerindeydi. Fakat biz puanlamamızı normal liste fiyatları üzerinden yapmak durumundayız.

Ford Fiesta fiyat listesi için tıklayın.

Opel Corsa fiyat listesi için tıklayın.

Ford Fiesta Red: 14/20 Opel Corsa Sport: 16/20

Sonuç

Taptaze bir model olarak Opel Corsa’nın galibiyet alması çok normal. Fod’un Fiesta Red için biraz abartılı bir sportiflik paketi hazırlamış olması konfor açısından büyük bir sorun haline geliyor. Sertlik ne yazık ki ülkemizde daha iyi yol tutuş anlamına da gelmiyor.

Ford Fiesta Red: 69/100 Opel Corsa Sport: 71/100

ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu ford fiesta red mi opel corsa sport mu