1- Nedir?

Ford’un kompakt sınıftaki modelinin uzun zamandır beklenen küçük hacimli dizel motora ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip versiyonu. Focus’un bu nesli yine başarılı süspansiyon ve direksiyon sistemine sahip ama sedanın küçük ve kullanışsız bagajı ve iç mekanın ferahlık hissi eksikliği gibi genel sorunlara sahip.

Focus hakkında daha geniş bilgi için VW Jetta ile yaptığımız karşılaştırmayı okuyabilirsiniz.

2- Motor/şanzıman nasıl?

Yeni motor, 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Bu veriler selefiyle oldukça benzer. Hatta iki motor da maksimum torklarını 1750 d/d’dan itibaren üretiyor ve eski motor da overboostla kısa süreliğine tork değerini 285 Nm’ye taşıyabiliyordu. Peki yeni motorun avantajı ne? Öncelikle yeni dizel motor değişken geometrili turbo beslemeye sahip. 6 vitesli Powershift otomatik şanzıman şimdiye kadar kullanıldığı motorlarda oldukça başarılı tepkileri ve benzerlerinden biraz daha hassas kavramasıyla tanınıyordu ve buradaki durum da çok farklı değil.

3- Sürüşü nasıl?

Yeni motorun verdiği hisler, eski motorla aradaki farkın 5 HP güç ve 30 Nm torktan fazlası olduğunu düşündürüyor. Bunda şanzımanın biraz sert kavraması kadar gaz pedalının hassaslığı da etkili. Bu ikisi, alışana kadar yoğun trafikte yorucu olabiliyor ama buna kesinlikle değer. Yolda ise Focus olduğundan çok daha güçlü hissettiriyor, motorun nefesi yüksek hızlarda bile kesilmiyor, şanzıman hızlı ve doğru kararlar veriyor. Bütün bunlar sayesinde Focus 1.5 TDCi Powershift, kompakt sınıfın en eğlenceli sürüşüne sahip küçük hacimli dizel motorlu modeli olarak tanımlanabilir. Çünkü süspansiyon sisteminin hem konfor hem de yol tutuş başarısıyla Focus’un başarılı direksiyon sistemi yeni motor ve şanzımanla keyif katsayısını beklenmedik derecede arttırıyor. Dahası bizim elde ettiğimiz 6,3 litre/100 km’lik şehiriçi üketim verisi de rakiplerden daha kötü değil. Son olarak, yeni şanzımanla Ford, sunmuş olmak için donanım sunmak yerine müşteri isteklerini karşılamak için donanım sunmaya da başlamış. Böylece vites topuzunun yanındaki saçma manuel değişim düğmeleri yerine direksiyon simidinde vites kulakçıkları sunulmaya başlamış.

4- Fiyatı nasıl?

Rakipleriyle benzer, hatta o kadar benzer ki sanki bütün sınıfın fiyatları tek bir merci tarafından belirlenmiş gibi duruyor. Bu tabii ki imkansız, öyle bir şey olsaydı Rekabet Kurulu bütün firmalara devasa cezalar keserdi. Fakat arada fark yaratan ufak-tefek donanım farkları ve kampanyalardan ibaret. Anlayacağınız satın alım kararı sırasında tüm rakipleri gözden geçirmeniz en iyisi.

Ford Focus fiyat listesi için tıklayın.

5- Sonuç

Çok bekledik ama beklemeye değdi. Yeni motor ve şanzıman performans/tüketim oranında çok iyi bir noktada ve sürüş keyfi konusunda da oldukça başarılı. Bizim kullandığımız sedan karoserli versiyondu ve kullanışlılık açısından büyük eksiklere sahip ama hatchback ve station wagon karoserli Focuslardan birini kesinlikle seçenekleriniz arasına eklemeniz gerekli.

dizel otomatik ford focus 2016 dizel otomatik ford focus 2016 dizel otomatik ford focus 2016 dizel otomatik ford focus 2016 dizel otomatik ford focus 2016 dizel otomatik ford focus 2016